Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Výhody a rizika běhání na pláži

Je to sexy, přiznejme si pro nás vnitrozemce je běhání po pláží sexy tahák. A je jedno jestli jsme začátečníci nebo zkušení běžci.  Jaké jsou výhody a kde na nás čekají rizika při běhání na pláži. Na konci videa také najdeš můj tip na jednoduchý plážový trénink. 

3 výhody běhání na pláži

  1. Hned první výhodou je síla. Běháním na měkkém a nestabilním povrchu je náročnější. Některé studie tvrdí, že běhání v písku je minimálně 1,6 krát náročnější. Tvé svaly a šlachy bezesporu posílí.
  2. Další jasnou výhodou je změna tvé běžecké rutiny.
  3. Výhodou je čistý vzduch, což ocení nejenom alergici. Běhání v úrovni moře s vyšším tlakem znamená, že tvé svaly mozek a celé tělo má k dispozici více kyslíku. Je zážitek a když se to nepřežene, tak doslova i balzám pro tělo a duši.

Na co si dávat pozor při běhání na pláži

  • Prvním rizikem je samotný výběr pláže. Ne každá je na běhání vhodná. Zapomeň na bosé běhání na kamenité nebo přeplněné pláži nebo na pláži která má příliš velký sklon. Ne vždy najdeš fantastickou pláž jak jsem já našel při mém běhu z Finska do Prahy.
  • Dalším problémem je samotný písek, pokud neběháš v přílivovém pásmu, kde je písek pevnější a vlhký, tak bude Tvůj běh velmi náročný. Je to skoro tak, jako by si běžel po poušti. Je to velmi náročné, nohy se ti boří do písku, ten je navíc většinou rozpálený.
  • Dávej pozor na sluníčko. Lenin prý říkal, učit se, učit se a učit se. Pro nás sněhově bílé u moře platí: mazat se, mazat se a mazat se. Nezapomeň si vedle celého těla namazat nárty, uši, týl, pěšinku a na hlavě třeba i pleš. Neběhej v čase kdy je sluníčko nejagresivnější. A zvaž sluneční brýle….
  • Dalším rizikem je vítr. Na pláži často fouká. Doporučuji vyběhnout proto větru a vracet se s větrem.
  • Měj se na pozoru s odhadem vzdálenosti. U moře máš často pocit, že některé vzdálenosti jsou na první pohled kratší než reálně jsou.
  • Asi nejdůležitější informace je ta, že Tvé bosé nohy nezvládnou netrénované stejnou vzdálenost jako tvé běžecké boty. Nepřeháněj to! Můžeš si vyrobit velmi nepříjemné puchýře na šlapkách nebo palcích, kterou jsou rozmazlené běžeckými botami. Běhej kratší dobu, než jsi zvyklý. Určitě se nechceš odrovnat na zbytek dovolené. Pokud nejsi zvyklý na bosé běhání, bude ti pro začátek stačit opravdu jen pár minut. I tak se ozvou svaly, o kterých jsi nevěděl, že je máš.

Ze zákulisí natáčení plážového videa

Běžecké selfie 

Vyvaruj se 7 chyb po doběhu

Připoj se do běžeckého klubu 

6 kroků jak zrychlit běh

5 mýtů běžců začátečníků

Prostě Tonda

Běžecké boty z Lídlu. Jde v tom běhat?