Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Tajemství rychlého běhu - kadence

Termín kadence se používá u střelných zbraní. Vyjadřuje, kolik střel vystřelí zbraň za určitou časovou jednotku, nejčastěji za minutu. U běhání to znamená počet kroků za minutu.

Hlasuj pro téma na další stream 13. června: 

Běžecký trik: Zvýšením frekvence a mírným zkrácením kroku dosáhneš rychlejšího běhu a to bez větší ztráty energie.

Běžecká kadence

Většina rekreační běžců má frekvenci kroků někde mezi 160-175 za minutu. A to jsou docela dobří. Vrcholoví běžci třeba i při maratonu běží s kadencí až 220 kroků/min. Tobě bude stačit, když zrychlíš na 180-190 kroků/min.

Jak na to?

  • Zapomeň vše ostatní. Vypusť intervaly, rychlost, hlídaní tepové frekvence. Rozhodně běhej bez muziky, která by Tě od hlídaní rychlosti kroků rozptylovala.
  • Používej hodinky na měření běžecké kadence (např. Garmin) Pokud je nemáš, tak běž nejdříve svým tempem a počítej počet kroků 30 sekund třeba na levé noze a následně vynásob 4x (2nohyx2x30sekund).
  • Při tréninku mysli na rychlejší a kratší krok. Pokud běháš bez hodinek, tak si čas od času toto “měření” zopakuj. Abys měl/a jistotu, že běžíš rychlejší frekvencí.
  • Zpočátku Ti to bude připadat legrační a trochu nepřirozené. Budeš mít možná pocit, že děláš něco špatně. Neděláš. Tělo si zvykne a ty se budeš v nové frekvenci kroku cítit mnohem jistější.
  • Zrychlit krok nejde ze dne na den. Zprvu Ti to bude připadat hodně nepřirozeně. Počítej s tréninkem v rozsahu alespoň 2 měsíců. 

Tréninkové plány: Jak zrychlit tvůj běh

IMG_8496

Trénink na zrychlení - intervaly 

Proč běhat pomalu? 

5 mýtů běžců začátečníků