>>4437<< Klikni TADY

Možná vybíháš pravidelně pro zábavu a relax a to ti stačí. Možná jsi ale taky ambiciózní a chceš se zlepšovat. Zrychlovat. Toho ale jen tak prachobyčejným vybíháním nedosáhneš.
Pracuješ na svém tempu a rychlosti, ale i vytrvalosti. Posiluješ kardiovaskulární systém, zvyšuješ aerobní kapacitu. Stáváš se odolnějším, organismus tak snadno nezleniví – neadaptuje se na jednu zátěž.
Pro to, abys byl rychlejší, je třeba tvůj běh obohatit speciálními – rychlostními „tréninky“. Pozor, pouštěj se do nich až ve chvíli, kdy už máš něco naběháno. Pro rychlostní trénink je nejideálnější rovina, případně atletický ovál, pokud samozřejmě nemáš v plánu vybíhat kopce. Před tím se samozřejmě rozklusej, zařaď prvky běžecké abecedy. Neboj se jich, zjistíš, že to je zábava, která tě může vytrhnout ze stereotypu.
Zamysli se. Sedni si v klidu třeba venku a zamysli se postupně nad tím proč běháš. Jak dnes běháš. Jak jsi běhal poslední rok, poslední tři měsíce. A na základě přemýšlení si zkus stanovit REÁLNÝ cíl a připrav si něco jako běžecký rozvrh hodin, tedy tréninkový plán. Tréninkový plán ti bude motivací, pomocníkem a bičem, který tě donutí vyběhnout, i když se ti nechce, venku prší a máš sto výmluv. Co je psáno, to je dáno.
Důvody, proč běhání plánovat:
Vrozené dispozice (tělo), motivace (hlava), technika běhu (těla a hlava) a fyzická připravenost (tělo) jsou 4 faktory, které ovlivňují rychlost tvého běhu. Můžeš tedy přímo ovlivnit 3 z nich. Běžci se často soustředí jen fyzickou připravenost. Zkus ale stejně intenzivně pracovat s technikou běhu. Pokud jsi zatím běhal stále stejně. Stejnou trasu stejnou rychlostí, tak nečekej, že se někam posuneš. Říká se, že změna je život a jenom změna tě posune dál. S běháním je to stejné. První změna se musí odehrát ve tvé hlavě, víc o tréninku přemýšlej, zkus si sám pro sebe více analyzovat vlastní techniku běhu a snažit se ji zlepšit. Pracuj s držením těla, dýcháním, došlapem a kadencí (frekvence a délka kroku). Samostatný článek ke kadenci.
Pamatuj dlouhý, pomalý a nepřetržitý běh je základem tréninku všech běžců! Takže i když chceš zrychli nezapomínej na objemy. Tedy pomalé kilometry, kterými naopak buduješ základní vytrvalost. V rámci jednoho týdne střídej lehčí tréninky s těžšími (těmi rychlostními), větší část by měla připadnout na objemové.
Běhání je sice prima, ale naše tělo zatěžuje velmi jednostranně. Vhodné je sporty střídat a navzájem doplňovat – už třeba proto, že se jednoho či druhého tolik nepřejíš. Nejde jen o nutnost protahování se a strečinku. Posiluj – pro běžce je nezbytný pevný střed těla, který přispívá k lepší stabilitě, větší síle a celkově lepším výkonům. Navíc k tomu snížíš zátěž páteře. Skvělým doplňkovým sportem k běhu je vedle kola i plavání, a to hned z několika důvodů. Posiluješ paže, zpevňuješ břicho. Díky nadnášení vodou netrpí klouby. Zdržuješ se v aerobním pásmu, tudíž pálíš kalorie a hubneš. Nezanedbatelný je pozitivní vliv na kardiovaskulární systém i dýchání. Učíš se efektivněji a lépe dýchat, otužuješ se a voda působí na tělo jako masáž. Plavání je pro běžce nejen kompenzací, ale i rehabilitací a psychickou relaxací. Voda z tebe smyje a odplaví veškerý stres a sta- rosti. Aby ovšem mělo plavání ten správný účinek, chce to plavat technicky správně, nikoliv jako paní radová. Stejně tak je vhodné střídat styly.
Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.
Děkujeme za pochopení.