>>4437<< Klikni TADY

Je tady suchý únor.Podle naší ankety téměř 40% běžců alkohol vůbec nepije. Jak je to s běháním a alkoholem?
V roce 2013 jsem v horkém létě oběhl ČR. Za 40 dnů jsem uběhl 1362 KM (video) . Některé etapy měly i 40 a více KM a můžu říct, že jsem se vždycky těšil na pivo. Jedno pivo …….., druhé jsem si už nedával, protože jsem věděl, že bych ho další den při dlouhém běhu cítil.
O sportovcích se často tvrdí, že alkohol nepijí nebo pít nemůžou. Já bych nebyl tak striktní. Ale je potřeba přemýšlet o:
Na úvod do dobré vědět, že alkohol je pro organizmus jedem. Pokud ho mám v těle hodně, tak se tělo snaží tento problém vyřešit. A to je logicky na úkor dalších procesů, jakým je třeba regenerace.
Pokud trénuješ na závod, chceš zhubnout nebo být jen v pohodě, tak na tvrdý alkohol zapomeň. Pro Tvůj běh neobsahuje NIC, co by Ti pomáhalo.
Já sám jsem “vinař” a po letech zkušeností :-) vím, že když si den před během dám více než jednu sklenku, tak se druhý den potím jako “pra . . ” a budu se zvláště při delším běhu trápit.
O pivu se říká, že je to nejzdravější iontový nápoj. Hodí k doplnění minerálních iontů a energie po výkonu. Ale vše s mírou. Pokud si dáš po tréninku 4 škopky, tak jsi běžel/a zbytečně.
Někdo prohlašuje, že alkohol dodává energii. Na první pohled podle kalorií by to tak mohlo vypadat: Pivo desítka má 31 kalorií, dvanáctka 44, sklenice vína 65, panák 40% destilátu potom 280 kalorií. Ale stejnou energii dodáš tělu jiným způsobem a bez vedlejších účinků.
Odpověď je jednoduchá. Vždy malé …….
Alkohol by jsme nepili, pokud by nám (lidem) nepřinášel nějaký efekt. Tím může být odbourání (dočasně) stresu. Akohol “uklidňuje”. V přiměřeném množství (pivo a víno) má i některá zdravotní pozitiva. Z pohledu běhání a mé vlastní zkušenosti. Jediný možný čas na jednu skleničku a to jen někdy je po běhu.
Můj závěr:
Běh je člověku nejpřirozenější pohybovou aktivitou. Člověk by jako druh bez možnosti běhat už dávno v historii vyhynul. Pokud tělu dodáš dostatek vody a správné stravy, dokážeš s příslušným tréninkem uběhnout obrovské vzdálenosti. Poměr energie & výkon je neuvěřitelný. Alkohol je při této energetické výměně brzdou. Nepomáhá, naopak tělu na jeho vypořádání energii bere.
* Rada je spíše subjektivním komentářem a je určena jen a pouze plnoletým běžcům.
Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.
Děkujeme za pochopení.