Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Běhání a snídaně

Snídaně je často omílané téma. První (a nejdůležitější) pravidlo zní: nevynechávej snídaně. Pak záleží na tom, co kdo ke snídani před ranním během snese, a to je hodně individuální. Taky je rozdíl, jestli jdeš běhat chvíli po snídani, nebo se jedná o víkendovou snídani před dopoledním během, který si třeba plánuješ až dvě hodiny po snídani.

Běh do hodiny od snídaně 

Pokud vyrážíš běhat do hodiny od snídaně, je dobré se hlavně na začátek zavodnit a vypít sklenici vody nebo třeba džusu, kterým dodáš tělu pro začátek alespoň nějakou energii na probuzení. Doporučuji se zaměřit na sacharidy – třeba banán, sušené ovoce, jako jsou brusinky nebo hrozinky (sušené ovoce je vhodné propláchnout vodou, bývá sířené a může mít projímavé účinky), nebo vločky uvařené ve vodě. Bílkoviny a tuky se obecně tolik nedoporučují, ale skutečně záleží na každém, co mu (ne)dělá dobře. Pokud jdu jen klusat,  snídám  mé trio: Banánem, vlašské ořechy, med se sklenici vody. Je to o zkoušení, takže zkoušej a experimentuj – v tréninku, nikoliv v závodě. 

Běh po dvou hodinách od snídaně

Pokud jdeš běhat dvě až dvě a půl hodiny po snídani, je možné si v pohodě dopřát komplexní snídani se sacharidy, bílkovinami i tuky. Ideální jsou obilné kaše s mlékem nebo jogurtem, ovocem a ořechy; tvaroh s cereáliemi a ovocem; celozrnné pečivo se sýrem. Zkoušej a sleduj, jak tvé tělo reaguje.
 
Já vím, že pokud jdu něco delšího v nízké intenzitě, můžu mít klidně i vejce a celozrnné pečivo. Pokud chci intenzivnější trénink, dávám přednost komplexním sacharidům, jako jsou různé vločky.

Běhám. Mám řešit stravu? A jak? 

Stravu bys měl řešit proto, aby ses cítil celkově lépe a byl zdravý. Vybírej si skutečné a kvalitní jídlo. Každý samozřejmě někdy zhřešíme. Důležité je, aby převažovalo to dobré a správné – ideální a udržitelný poměr je 80 % toho dobréhoa zdravého, a když si občas „dopřeješ“, nic se nestane.

Stěžejním kritériem je vyvážený poměr mezi energetickým výdejem a příjmem. Jez pravidelně, tím spíš, sportuješ-li. Na sport energii pro- stě potřebuješ. Pokud se sportem začneš, pravděpodobně to bude znamenat i navýšení všech složek potravy: sacharidů, bílkovin i tuků. Jak moc, záleží na tom, jestli si chceš udržet svou aktuální hmotnost, něco málo shodit, nebo nabrat trochu svalové hmoty. 

Vedle samotné techniky běhu je strava nejčastější téma dotazů běžců - začátečníků.  

Mezi základní živiny patří sacharidy, bílkoviny a tuky. Všechny tyto složky by měly být zastoupeny v jídelníčku každého člověka, běžce nevyjímaje, ve vhodném poměru. Zapomeň na to, že dnes jsou zatracované sacharidy. Není to tak dávno, kdy byly největším nepřítelem lidského jídelníčku tuky a vrcholem zdravé výživy byly „light“ nebo „nízkotučné“ produkty. Nic se však nemá hnát do extrému a všechny tyto složky potřebuješ – jen v různém poměru.

kazdyjsmejiný

Jaký vzájemný poměr živin zvolit, je přitom hodně individuální. Záleží na pohlaví, věku, režimu – jestli chceš udržovat váhu, hubnout nebo hodně sportuješ.

Časté otázky 

Jak začít běhat s nadváhou? 

Nehubněte běhejte!

Motivace na závěr

Podle amerického The National Weight Control Registry, 94% lidí, kteří úspěšně zhubli prostě jen zvýšili svou zvýšenou fyzickou aktivitu o jednu hodinu. U většiny se jedna o pouhou chůzi. S pomalým během to jde rychleji.

O běhání a hubnutí v České televizi