Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

(Ne)Výhody běhání se sluchátky

Hudba a její přínos je obecně jedním z častých témat konverzací mezi běžci. Jsou ale sluchátka v uších při běhu prospěšná nebo ne? Bude se sluchátky tvůj běh efektivnější? Budeš rychlejší? Jak je to s bezpečností? 

Dle vědců je hudba pro rekreační běh přínosem 

Vztahem hudby a běhu se zabýval vědec Costas Karageorghis z Brunel University v Londýně. Povedlo se mu prokázat, že hudba může zlepšit běžeckou výkonnost až o 15 procent. Kromě toho vám poslech hudby může pomoci odvést pozornost od únavy, s tou správnou písničkou se tedy vyčerpáte později. Naopak je tomu, alespoň dle Karageorghisovy studie, u profesionálních běžců a sprinterů. Ti se naopak mají místo odvádění pozornosti zaměřovat na sebe samotné. Pro profesionály je důležité, aby byli schopni vnímat vlastní dech a potřeby těla. Jakékoliv odvádění pozornosti pro ně tedy nepřichází v úvahu. 

Výhody běhání s muzikou 

  1. Nenudíš se. Zvláště při dlouhém běhu překleneš nudné a úmorné pasáže. 
  2. Zrychlíš. Aniž bys to chtěl/a muzika tě nutí k rychlejšímu běhu a dokonce máš pocit, že se tolik neunavíš jako bez sluchátek.
  3. Zlepšíš kondici. Běháš s větší intenzitou spaluješ více energie, takže ti to v konečném důsledků pomůže se snižováním nadváhy.

Nevýhody běhání s muzikou 

  1. Zvláště za provozu a ve městě to je nebezpečné. Neslyšíš co se děje ve tvém okolí.
  2. Rozptyluje tě to. Odvádí to tvou pozornost od předem stanoveného tréninku.
  3. Nevnímáš tělo. Neslyšíš jak dýcháš, neslyšíš jak došlapuješ nesleduješ tvou techniku běhu.

Eda živě: (Ne)Výhody běhání se sluchátky

14. března 2021 

53% běhá se sluchátky pravidelně

Tady na běžeckém blogu hlasovalo 322 čtenářů o tom jestli běhají se sluchátky. 40% hlasujících uvedlo, že se se sluchátky běhá v 91% - 100% jejich vyběhnutí, 13% potom na více než polovině běhů. 

smuzikou

28,6% nikdy sluchátka nebere

Dalších 17,4% účastníků ankety sluchátka používá málokdy nebo někdy. 

bezmuziky

Rozzlobený trenér