Klidová srdeční tepová frekvence
Klidová srdeční frekvence je indikátor, který Ti může naznačit, jak jsi na tom s fyzickou kondicí. Dobrá zpráva je ta, že ji můžeš trénováním a zdravým způsobem života zlepšovat. Obvykle platí, že čím je člověk zdravější a v lepší fyzické kondici, tím je jeho tep pomalejší.
Vyjadřuje se v počtech srdečních stahů (tepů) za minutu. V klidovém stavu se srdeční frekvence pohybuje mezi 60 a 90 tepy za minutu, u profesionálních sportovců je však zpravidla o hodně nižší. Zvyšuje se při námaze a zvýšené zátěži, nebo například při stresu.
- Kolik musím uběhnout abych zhubl/a?
- Připoj se do běžeckého klubu
- 28 dnů: Kurz běhání a hubnutí ZDARMA
Víš kolik je tvůj klidový tep?
Pokud je tvá klidová srdeční frekvence trvale vyšší než 80 úderů za minutu, bude lepší zajít k lékaři a projít si s ním tvou osobní anamnézu a faktory, které ovlivňují riziko možného kardiovaskulárního onemocnění.
Měření je nutné provádět ihned po probuzení, ještě v posteli.
Měř si své běhání!
Dnešní doba plná chytrých telefonů, čipů, senzorů a dalších přístrojů umožňuje měřit opravdu cokoliv. Tedy i běhání. Běhání je sport, který je nenáročný. Zároveň je nám přirozený. Prostě se rozběhneš a běžíš. A vlastně k němu žádné nástroje nepotřebuješ. Na první pohled.
Proč si měřit srdeční tep?
Měření ti pomůže v případě, že běháním sleduješ nějaký cíl:
- Chceš zhubnout?
- Chceš zlepšit svou kondici?
- Chceš připravit na nějaký závod?
Pokud rád sleduješ svůj progres, bude tě měření a různé statistiky z něho vyplývající bavit. Hned máš další nástroj motivace.
Dlouhé povídání o srdečním tepu
Klidová tepová frekvence, která se zjišťuje ihned po probuzení, se průměrně pohybuje mezi 61 a 72 údery za minutu u mužů a 67 a 76 u žen. Aktuální je taková, kterou máme při provozování běžných denních aktivit. Je tedy o kousek vyšší, konkrétně by se měla pohybovat kolem hodnoty 80 tepů za minutu.