Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

2 cviky na podzadek

Často se říká: Posiluj hamstringy a zrychlíš. Na druhou stranu právě oblast svalu pod zadkem, může běžce pořádně potrápit. Komplex svalů pod nad kyčlemi nám umožňuje náš vzpřímený pohyb. A že tech svalů není málo. Pokud nejsou v rovnováze, tak nás většinou něco bolí. Tu záda, tu třísla nebo jako mě zadní stehenní svaly - hamstringy.  Vinou může být špatný běžecký styl, ale u většiny z nás je to sedavý způsob života, který "podzadek" zkracuje. Chce to protahovat a posilovat. Tady jsou mé dva cviky, které mi hodně pomáhají. 

Cvik u lavičky nebo zdi - zkus 6 týdnů 3 x týdně

Lehni si na záda a jednu  pokrčenou nohou se v pravém úhlu koleni opři o lavičku nebo zeď. Zatlač na ni a snaž se zdvihnou  pánev tak jak je ve videu. 

  • Začni 4 opakováním na každou nohu a celé to opakuj opakuj 2x.
  • Každý týden si přidej 1 nebo 2 opakování podle toho jak to budeš zvládat. 

Cvik na zemi na boku - zkus 6 týdnů 3 x týdně

Lehni si rovně na bok. Spodní nohu lehce zanož a horní nohu tak jako ve videu pomalu zvedej a při povolení dolu se dotýkej pouze špičkou palcem nohy země. 

  • Začni 10 opakováním na každou nohu a celé to opakuj 2x
  • Každý týden si přidej 1 nebo 2 opakování podle toho jak to budeš zvládat. 

6 kroků jak zrychlit 

Hamstringy

Hamstringy jsou silové svaly, které jsou extrémně zatížené při rychlém běhu, neboť stabilizují kolenní kloub podobně jako přední zkřížený vaz.  Jedná se o svaly zadní strany stehen. Ty umožňující flexi kolene, extenzi kyčlí a stažení lýtka.. Všechny mají začátek na sedacím hrbolu, jen krátká hlava dvojhlavého svalu stehenního začíná na kosti stehenní. Hamstringy se upínají na hlavičku lýtkové kosti nebo do oblasti vnitřní a horní části kosti holenní. 

 

Hamstrings

BodyParts3D/Anatomography [CC BY-SA 2.1 jp], via Wikimedia Commons

Třísla

 

 

Pulled Groin Muscle

BruceBlaus [CC BY-SA 4.0], prostřednictvím Wikimedia Commons