Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Cvičení: Jak často a jak dlouho cvičit?

Neexistuje pravidlo, které by platilo univerzálně pro všechny. Vždy je třeba brát v potaz individualitu každého jedince a zohlednit jeho cíl. Chci tělo zpevnit, vytvarovat, zhubnout, mít větší sílu? Jsem začátečník, pokročilý, nebo se cvičení už nějakou dobu věnuji?

Každé tělo bude na zátěž reagovat jinak. Někdo se unaví po 30 minutách, jiný bude schopen makat dvě hodiny a nebude mít dost. Každý máme jiný práh vnímání bolesti a únavy, každého jinak ovlivňují endorfiny.

Čím se tedy řídit? Ideálně pocitem únavy. Pokud toužíš po progresu, po cvičení by ses měl cítit tak, jako že sis dal opravdu do těla. Pokud se chceš posouvat, musíš jít za hranice své komfortní zóny. Když chceš naopak jen udržovat formu, budeš se po cvičení cítit tak, že by sis klidně ještě naložil jednou tolik.

Proč praktikovat jógu

Cvičení jako doplňkovou aktivitu si naordinuj dvakrát týdně. Pokud od něj čekáš víc, cvič alespoň třikrát do týdne. Mezi jednotlivými tréninky by měly být dny volna. Střídej i zaměření posilování, aby se namáhané svalové partie stačily zotavit. Pamatuj, že méně je více. V posilovně nemusíš trávit dlouhé hodiny. Tělo je pak zbytečně vystavováno stresu a hůře reaguje na regeneraci. Třicet až šedesát minut je dostačujících. Pokud jsi náchylný k tomu, ztratit hlavu a utopit se v záplavě endorfinů, stanov si maximální limit cvičení v kuse – maximálních 2,5 hodiny už může být hodně za hranicí komfortní zóny.