Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Cvičení: Proč praktikovat jógu?

21. 6. je Mezinárodní den jógy! Jóga se skvěle hodí i pro běžce, představuje totiž nejlepší způsob strečinku, relaxace a navíc ji může dělat prakticky každý i ve vysokém věku.

Silný a funkční core při běhu chrání páteř, pohyb bude díky němu efektivnější a jednodušší.

Jógy je mnoho druhů, ale ta pravá, s účinky, které má přinášet, je ta, kdy zastavíme mysl a relaxujeme v ásanách. Pamatuj, cílem jógy není být jako gymnasta, dát si nohy za hlavu, ale uvolnit se a utišit mysl.

Začínáme relaxací vleže, kdy volně dýcháme a snažíme se skrz dech a krouživými pohyby kloubů odblokovat jednotlivé bloky, uvolnit energetické kanálky (niády), aby energie (prána) mohla lépe proudit.

Poté přicházejí na řadu ásany (pozice). Ásana by měla být jako had – pevná a uvolněná. Zachováváme při ní přirozené postavení páteře a segmentů. Pozice nesmí být bolestivá. Naopak je uvolněná a skrz dýchání se v ní snažíme ještě více uvolnit a setrvat po minimálně 4 až 6 nádechů. Je-li nám to příjemné, můžeme v ní zůstat minuty až hodiny.

Jaké jsou základní ásany? Zvládne je každý. Provádět je můžeš v různých modifikacích a sestavách. Vhodné je vypravit se na organizovanou lekci vedenou zkušeným lektorem.

Sed snožný – dolní končetiny jsou propnuté, chodidla v dorzální flexi, rovná záda, hlava v prodloužení páteře, horní končetiny podél těla, dlaně na podložce. Protahuješ hamstringy, lýtka, páteř. Ásana podporuje funkci jater, ledvin, tlustého střeva a lymfy.

Most vleže na zádech – chodidla jsou opřená o zem a pánev odlepuješ až po lopatky od země (pokud ti to záda dovolí), paže jsou volně podél těla. S nádechem se břicho vyklene, vzduch proudí celým tělem. Protahuje se přední strana těla a uvolňuje bederní oblast. Ásana podporuje činnost ledvin a nadledvinek, hrudní dýchání, zmírňuje menstruační bolesti.

Pes hlavou dolů nebo také střecha – dlaně a chodidla jsou na zemi, prsty roztažené, ramena co nejdál od uší, lokty do stran, pánev vzhůru (ve střeše). Odtlačuj se od rukou a nohou. Střecha uvolňuje celé tělo, především jeho zadní stranu a páteř, redukuje stres, má regenerační a omlazující účinky.

Kobra – vleže na břiše s bradou na zemi a rukama opřenýma v úrovni ramen se s nádechem postupně odtlačuj do hrudního záklonu. Pánev je na podložce, hlava v záklonu, ramena tlač dolů, dýchej. Pozici můžeš začít pouze zdvihem hlavy tak vysoko, kam tě záda pustí, a pak přidáš k dokončení pohybu ruce. Ásana posiluje ramena, paže, záda, břišní a hýžďové svaly, protahuje ohybače kyčlí, bedra. Podporuje funkci ledvin a jater, mírní zlost a hněv.

Holub – nohu ohni v koleni a polož před tělo. Čím větší je úhel mezi holení a stehnem, tím je ásana obtížnější. Zadní noha je natažená. Dlaněmi se odtlačuj od země, hlava v prodloužení páteře. V těžší verzi se můžeš zapřít o předloktí nebo položit hrudník na zem s pažemi nataženými před tělo. Ásana uvolňuje zadní stranu těla, kyčle, protahuje hýžďové svaly, masíruje břišní orgány, podporuje trávení, pohlavní orgány, játra, ledviny.