Použij slevový kupón 100 Kč
>>4437<< Klikni TADY
’Prostě

Cvičení: Proč praktikovat jógu?

21. 6. je Mezinárodní den jógy! Jóga se skvěle hodí i pro běžce, představuje totiž nejlepší způsob strečinku, relaxace a navíc ji může dělat prakticky každý i ve vysokém věku.

Silný a funkční core při běhu chrání páteř, pohyb bude díky němu efektivnější a jednodušší.

Jógy je mnoho druhů, ale ta pravá, s účinky, které má přinášet, je ta, kdy zastavíme mysl a relaxujeme v ásanách. Pamatuj, cílem jógy není být jako gymnasta, dát si nohy za hlavu, ale uvolnit se a utišit mysl.

Začínáme relaxací vleže, kdy volně dýcháme a snažíme se skrz dech a krouživými pohyby kloubů odblokovat jednotlivé bloky, uvolnit energetické kanálky (niády), aby energie (prána) mohla lépe proudit.

Poté přicházejí na řadu ásany (pozice). Ásana by měla být jako had – pevná a uvolněná. Zachováváme při ní přirozené postavení páteře a segmentů. Pozice nesmí být bolestivá. Naopak je uvolněná a skrz dýchání se v ní snažíme ještě více uvolnit a setrvat po minimálně 4 až 6 nádechů. Je-li nám to příjemné, můžeme v ní zůstat minuty až hodiny.

Jaké jsou základní ásany? Zvládne je každý. Provádět je můžeš v různých modifikacích a sestavách. Vhodné je vypravit se na organizovanou lekci vedenou zkušeným lektorem.

Sed snožný – dolní končetiny jsou propnuté, chodidla v dorzální flexi, rovná záda, hlava v prodloužení páteře, horní končetiny podél těla, dlaně na podložce. Protahuješ hamstringy, lýtka, páteř. Ásana podporuje funkci jater, ledvin, tlustého střeva a lymfy.

Most vleže na zádech – chodidla jsou opřená o zem a pánev odlepuješ až po lopatky od země (pokud ti to záda dovolí), paže jsou volně podél těla. S nádechem se břicho vyklene, vzduch proudí celým tělem. Protahuje se přední strana těla a uvolňuje bederní oblast. Ásana podporuje činnost ledvin a nadledvinek, hrudní dýchání, zmírňuje menstruační bolesti.

Pes hlavou dolů nebo také střecha – dlaně a chodidla jsou na zemi, prsty roztažené, ramena co nejdál od uší, lokty do stran, pánev vzhůru (ve střeše). Odtlačuj se od rukou a nohou. Střecha uvolňuje celé tělo, především jeho zadní stranu a páteř, redukuje stres, má regenerační a omlazující účinky.

Kobra – vleže na břiše s bradou na zemi a rukama opřenýma v úrovni ramen se s nádechem postupně odtlačuj do hrudního záklonu. Pánev je na podložce, hlava v záklonu, ramena tlač dolů, dýchej. Pozici můžeš začít pouze zdvihem hlavy tak vysoko, kam tě záda pustí, a pak přidáš k dokončení pohybu ruce. Ásana posiluje ramena, paže, záda, břišní a hýžďové svaly, protahuje ohybače kyčlí, bedra. Podporuje funkci ledvin a jater, mírní zlost a hněv.

Holub – nohu ohni v koleni a polož před tělo. Čím větší je úhel mezi holení a stehnem, tím je ásana obtížnější. Zadní noha je natažená. Dlaněmi se odtlačuj od země, hlava v prodloužení páteře. V těžší verzi se můžeš zapřít o předloktí nebo položit hrudník na zem s pažemi nataženými před tělo. Ásana uvolňuje zadní stranu těla, kyčle, protahuje hýžďové svaly, masíruje břišní orgány, podporuje trávení, pohlavní orgány, játra, ledviny.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení