Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Výživa: Jaký význam mají sacharidy pro běžce?

Sacharidy jsou v poslední době démonizovány a stávají se obecně strašákem. K naší stravě ale neodmyslitelně patří. Je pravdou, že pokud jich máš v jídelníčku příliš, mohou se snadno přeměnit na tuk a ukládat se do zásoby. Pokud jich je však málo, není to také dobře – speciálně pro běžce.

obalka_112_min

Z biologického hlediska sacharidy fungují jako okamžitý zdroj energie, jsou potřebné pro normální činnost svalů a mozku. Podílí se na udržování rovnováhy vody a elektrolytů. Šetří bílkoviny jako zdroj energie.

Podíl sacharidů ve stravě kondičního běžce by se měl pohybovat asi mezi 50 až 60 % energetického příjmu, přičemž by mělo jít především o škroboviny, jako jsou rýže, těstoviny, luštěniny, brambory, tmavý chléb.

Přečti si víc: Co je to trojpoměr živin?

Sacharidy obecně dělíme na jednoduché a složené. Mezi jednoduché patří monosacharidy, které jsou základními stavebními kameny sacharidů – ve složení potravin je můžeš najít třeba jako glukózu, fruktózu a galaktózu. Jednoduchým cukrům se snaž vyhýbat, jejich příjem by neměl překročit 10 % denního energetického příjmu. Jedná se o všechny ty sladkosti, ale i některé zbytečně doslazované potraviny – třeba ochucený jogurt.

Do jídelníčku běžce patří zejména komplexní sacharidy.