Výživa: Co je to trojpoměr živin?
Běhání a výživa, to jsou dvě spojené nádoby. Pojďme si postupně odhalit, jak se stravovat při běhu.
Mezi základní živiny patří sacharidy, bílkoviny a tuky. Všechny tyto složky by měly být zastoupeny v jídelníčku každého člověka, běžce nevyjímaje, ve vhodném poměru. Zapomeň na to, že dnes jsou zatracované sacharidy. Není to tak dávno, kdy byly největším nepřítelem lidského jídelníčku tuky a vrcholem zdravé výživy byly „light“ nebo „nízkotučné“ produkty. Nic se však nemá hnát do extrému a všechny tyto složky potřebuješ – jen v různém poměru.
- Strava, běhání a hubnutí - kuchařka s plánem od 99 Kč
- Další nejen výživové tipy najdeš v nové běžecké příručce 112 běžeckých tipů
Jaký vzájemný poměr živin zvolit, je přitom hodně individuální. Záleží na pohlaví, věku, režimu – jestli chceš udržovat váhu, hubnout nebo hodně sportuješ. Při udržovacím jídelníčku se obvykle udává 55 až 60 % denního energetického příjmu ze sacharidů, na tuky připadne do 30 % energie a na bílkoviny zbývá 15 %. Pro redukci hmotnosti je pak vhodné snížit příjem sacharidů a zvýšit příjem bílkovin. Bude to pak vypadat takto: 40 až 50 % denního příjmu ze sacharidů, tuky do 30 % a 20 až 25 % bílkovin.
- Přečti si článek: Promýšlej stravu
Obecně se při sestavování jídelníčku začíná výpočtem denní energetické potřeby – ta se odvíjí od tvé váhy, zaměstnání (sedavé či aktivnější) a množství sportovní aktivity. Z toho si pak snadno spočítáš, kolik procent určují sacharidy, bílkoviny a kolik zbývá na tuky (každá živina má jinou energii). Případně se dělají korekce.
Také se dá říct, že běžná denní potřeba sacharidů je v udržovacím režimu 4 až 6 g na kilogram tvé váhy. Potřeba bílkovin se odvíjí od tvého životního stylu, je to mezi 0,8 až 1,2 g/kg. Pomoci ti v tom mohou například kalorické tabulky, ale spíše se vyplatí poradit se tu s odborníkem.