Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Kolik běhat kilometrů?

Běžci jsou „národem“ počtářů, statistiků a rádi se porovnávají. Sousedka uběhla měsíčně stovku a já „jen“ padesát. Kolik je ale správně?

Kolik kilometrů tedy běhat?

  • Ani málo, ani moc. Obojí je nežádoucí.
  • Pokud běháš sporadicky, nemůžeš očekávat zářné výsledky. Ale třeba ti o ně ani nejde, běháš prostě pro dobrý pocit a pro zdraví.
  • Když ale běháš naopak přespříliš, koleduješ si o přetížení a zranění.
  • Najít hranici, kdy je naběhaných kilometrů tak akorát, aby tvá fyzická kondice rostla, je křehká záležitost.
  • Jedno číslo rozhodně nebude platit pro všechny, jde o individuální záležitost. 
 

Máš běžecký cíl? 

Protože to je to nejdůležitější. Mít cíl. Mít reálný cíl,  který musí odpovídat tvým  aktuálním možnostem. Je nasnadě, že když chceš běhat jen pětky nebo desítky, vystačíš si s mnohem nižší kilometráží, než když pokukuješ po maratonu. Tam tě totiž  v nejdelším tréninku čeká i třiceti kilometrů. V tréninku na pětku by ti třicet kilometrů stačilo za týden samozřejmě vhodně rozložených.

Nepřepal začátek.

Hlavně začátečníci si myslí, že čím víc toho naběhají, tím lépe. Začni pozvolna. Tělo si na zátěž musí zvykat postupně. Obecná poučka hovoří o pravidlu deseti procent. Znamená to navyšovat týdenní kilometráž oproti předchozímu týdnu nejvýš o zhruba desetinu. A platí to i pro pokročilejší – nesnaž se nic rychle dohnat před blížícím se závodem. Celkově běhat jen kvůli hltání kilometrů je cesta do pekel.
 
Navíc nejsou kilometry jako kilometry. Je rozdíl, jestli poběžíš deset kilometrů ve volném konverzačním tempu, nebo si dáš pořádně do těla třeba prostřednictvím intervalů. Optimální je naběhat toho nejvíc v příjemném aerobním tempu, které rozvíjí obecnou vytrvalost a posiluje srdce. Podívej se na video, proč běhat pomalu. Naopak díky svižným tréninkům bys měl zrychlit, zlepšuje se hospodaření těla s energií a využití kyslíku. Takových bude ale méně. Objemového tréninku vůči rychlosti by mělo optimálně být 80 : 20. Ale hlavně běž běhat! Prostě běž! a nezapomínej na patřičnou regeneraci.

Proč běhat pomalu? 

6 kroků jak zrychlit běh