Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Jak funguje tejpování

Elastické barevné pruhy, které lze snadno nalepit a příjemně se nosí existují teprve pár let, ale jejich vývoj už má za sebou několik milníků. Vědění o aplikaci pásků je staré tisíce let. Už staří Egypťané a Řekové používali elastické i pevné obvazové materiály nejen k ošetření ran, ale i fixaci pohybového aparátu. 

Na začátku sedmdesátých let 20. století se tehdy ještě zcela neznámý doktor Kenzo Kase začal zabývat vylepšováním do té doby nepružných bílých sportovních tejpů. Tak vznikl materiál se zcela novými možnostmi. V průběhu několika let badatelské práce a po řadě praktických pokusů vyvinul doktor Kase svou vlastní metodu, kineziologické tejpování a svůj vlastní elastický tejp – Kinesio Tape (kineze = pohyb). Tak se zrodilo moderní elastické tejpování. 

Vlastnosti tejpovací pásky aneb tejp jako druhá kůže

Tejp kopíruje každý pohyb, natahuje se a zase smršťuje, aniž by nějak omezoval svobodu pohybu. Naopak svými funkcemi: 

 • tlumí bolest
 • prokrvuje
 • podporuje oběh krve

povzbuzuje chuť k fyzické aktivitě. Dnes používané elastické tejpy si berou za vzor vlastnosti lidské kůže. Pružnost (roztažitelnost) tejpu je, podobně jako u lidské kůže, 130 – 140 procent. Síla a váha tejpu jsou také srovnatelné s kůží, a proto tejp dokáže kopírovat všechny pohyby, aniž by svého nositele omezoval v pohybu.

Pokožka před aplikaci tejpu

 1. Uvolněný epidermis. Epidermis tlačí na spodní vrstvy pokožky
 2. Stlačená nervová zakončení. Tlak na nervové receptory může způsobovat bolest.
 3. Stlačené cévy. Snížení průtoku krve v cévách způsobuje nižší prokrvování kůže i svalů. Snížení průtoku krve v žilách způsobuje hromadění krve v postižených oblastech.
 4. Napjaté svaly Napjaté svaly tlačí na spodní vrstvy pokožky a stlačují tak cévy i nervy.

tejp2

Pokožka po aplikaci tejpu

 1. Stažený epidermis. Stažením kůže se uvolní spodnější vrstvy pokožky.
 2. Uvolněná nervová zakončení. Uvolněním nervů a nervových zakončení uvolníte i tlak a bolest.
 3. Uvolněné cévy. Uvolnění cév zlepší krevní průtok a pokožka i svalstvo se může lépe prokrvovat. Uvolnění žil zlepší odtok krve a tím se zamezí hromadění krve a krevním podlitinám.
 4. Uvolněné svaly. Uvolnění svalů sníží tlak na pokožku a zlepšuje tak svalovou regeneraci.

Tejpování kotníku

Tejpování kolenu

Běžecká kuchařka Prostě jez!

Jídlo a běh spolu neodmyslitelně souvisí, ovlivňuje výkon i regeneraci, prostřednictvím běhu a jídla se řadě lidí podařilo shodit přebytečná kila a dostat se do kondice. Kuchařka vznikla díky podpoře běžců. Doporučíme Ti„běžecké“ recepty nadšených hobby běžců či běžeckých bloggerů a , necháme tě nahlédnout do jejich vztahu „já, běh a jídlo“.

knizka