Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Proč běhat dlouhé běhy?

Dlouhý, pomalý a nepřetržitý běh je základem tréninku všech běžců! Snad jen s výjimkou sprinterů. Dlouhé běhy slouží ke zlepšení a zvýšení odolnosti, často se lze setkat se spojením budování základní vytrvalosti. Svaly si zvykají používat tuky jako palivo a postupně se snižuje srdeční puls. Tělo začíná fungovat efektivněji.

Půlmaraton: 12-18 km

Pokud je tvým snem zaběhnout půlmaraton, dlouhý běh pro tebe znamená vzdálenost mezi 15 až 18 km. Maratonci mohou vyběhnout ještě o kus dál, ve vrcholné fázi tréninku jde dokonce o třicítku. Takové delší tréninky se vyplatí plánovat na víkend. Pokud víš, že poběžíš déle než hodinu, vezmi si s sebou pití a něco malého k zakousnutí (tyčinku, banán, datle, gel...).

Začátečníci: 7-12 km

Pro začátečníka ovšem může takový dlouhý běh zprvu představovat i jen 7, 10 až 12 km. To není ostuda, neboj, každý se k delším vzdálenostem postupně propracuje. Každopádně kilometráž navyšuj postupně a s rozumem. Dlouhé běhy v tréninkových plánech na dlouhé vytrvalostní závody (půlmaraton a maraton) je vhodné do tréninku jednou týdně zařadit tzv. dlouhý běh (long run). Jedná se o kontinuální běh delší než 90 minut. Přibližně po hodině a půl totiž tělo začíná fungovat jinak a ty ho musíš na tuto zátěž postupně připravit.

Pokud jsi začátečník, není vůbec chybou prokládat běh chůzí, ba naopak. Nenech se vyprovokovat okolím a běž si svým pomalým tempem. Užívej si běh. Nech letět své myšlenky a představivost. Pokud nemáš problém běžet 1 až 2 km rychlostí 4 min/km, tak by se tvé dlouhé běhy měly pohybovat kolem 5:30 min/km. Pokud si to chceš spočítat přesněji, mělo by jít zhruba o 60 až 75 % tvého závodního tempa na 5 km. Ti, kteří opravdu začínají, mohou běhat i za 7:30 min/km a pomaleji.Dlouhý běh bys měl běžet zhruba v 60 až 75 % tvého závodního tempa na 5km.

Můj dlouhý běh - denně 49,8 Km

Jak běžet první půlmaraton?

Běžíš první půlmaraton? Máš z něho respekt? Proběhněme si spolu jeden půlmaraton na pohodu a při něm Ti spolu s dalšími zkušenými běžci řeknu jak a proč trénovat. Jak trénovat týden před startem. Co jíst a co si vzít na sebe. 

6 kroků k rychlejšímu běhu

IMG_8496

Jak běžet vůbec první závod. Pětku nebo desítku.

 

Můj Longrun ve Francii

Tréninkový plán pro inspiraci

5KM

 

knizka