>>4437<< Klikni TADY

Patní ostruha je častý a bolestivý problém. Objevuje se nejčastěji u lidí mezi 30-60 lety, u běžců i dříve, a projevuje se bolestí paty i celé plosky nohy – paradoxně především v klidu, typicky ráno po probuzení, během chůze bolest ustupuje.
Příčinou je chronické namáhání a poškozování plantární fascie – česky chodidlové povázky. Tato vazivová blána je napnutá mezi přední částí hrbolu kosti patní a všemi pěti prsy, ke kterým se paprskovitě rozbíhá. Plantární fascie formuje podélnou nožní klenbu a při stoji, chůzi i běhu absorbuje velkou zátěž, jak pasivním napínáním, tak tlumením nárazů. Při chronickém přetížení dochází k rozvoji aseptického zánětu (tedy zánětu bez virů či bakterií), drobným traumatům fascie, bolestivosti. Místo úponu fascie k patní kosti kalcifikuje – zavápňuje se a mění na kost. Vzniká patní ostruha. Samotná ostruha viditelná na rentgenu nemusí korespondovat s délkou a tíží problémů – to, co nás trápí, je poškození fascie – plantární fasciitida. Dnes se používá i termín fascióza či fasciopatie. Obdobně může vzniknout zánět a ostruha na zadní straně paty v místě úponu Achillovy šlachy, ale to už je jiná kapitola.
Zuzku jsem osobně poznal ve Vlašimi na Zimním běhu na Blaník v roce 2019. Je aktivní v naší Prostě běž! komunitě a v jedné naší komunikaci se svěřila, že ji čeká druhá "operace" kolene. Často se mě na bolístky kolena ptáte, tak jsme se domluvili, že její zkušenost s laparaskopií menisku kolene sepíše.
Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.
Děkujeme za pochopení.