Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Lékařka a běžec: Ostruha

Patní ostruha je častý a bolestivý problém. Objevuje se nejčastěji u lidí mezi 30-60 lety, u běžců i dříve, a projevuje se bolestí paty i celé plosky nohy – paradoxně především v klidu, typicky ráno po probuzení, během chůze bolest ustupuje.

Běžec který "ostruhami prošel". Rozhovor s Tondou.

Příčina a vznik

Příčinou je chronické namáhání a poškozování plantární fascie – česky chodidlové povázky. Tato vazivová blána je napnutá mezi přední částí hrbolu kosti patní a všemi pěti prsy, ke kterým se paprskovitě rozbíhá. Plantární fascie formuje podélnou nožní klenbu a při stoji, chůzi i běhu absorbuje velkou zátěž, jak pasivním napínáním, tak tlumením nárazů. Při chronickém přetížení dochází k rozvoji aseptického zánětu (tedy zánětu bez virů či bakterií), drobným traumatům fascie, bolestivosti. Místo úponu fascie k patní kosti kalcifikuje – zavápňuje se a mění na kost. Vzniká patní ostruha. Samotná ostruha viditelná na rentgenu nemusí korespondovat s délkou a tíží problémů – to, co nás trápí, je poškození fascie – plantární fasciitida. Dnes se používá i termín fascióza či fasciopatie. Obdobně může vzniknout zánět a ostruha na zadní straně paty v místě úponu Achillovy šlachy, ale to už je jiná kapitola.

Lékařka: Jak řešit, léčit ostruhu

  • Důležitá je volba vhodné měkké obuvi, popřípadě i ortopedické vložky s odlehčením paty. 
  • U běžeckých bot nezapomeň na jejich opotřebení a měň nejpozději po 800 kilometrech. 
  • Pomáhá komplexní fyzioterapie, jejíž součástí je aktivní cvičení, protahování lýtkových svalů i plantární fascie. Masíruj jemně chodidlo nejlépe třikrát denně. 
  • Někdy se propaguje i bosá chůze po jemných oblázcích, jiní bosou chůzi nedoporučují. 
  • Při akutních potížích se používají protizánětlivé léky místně i celkově, použití kortikoidů je sporné. 
  • Lokální ozáření rentgenem je široce používaná metoda, dnes ale často zpochybňovaná. 
  • Nejlepší výsledky jsou nyní popisovány při léčbě tzv. rázovou vlnou – poskytuje ji u nás více pracovišť, je to neinvazivní, nechirurgická metoda, zotavení je rychlé a úspěšnost velká. 

Další běžecké bolístky: Kolena

Zuzana: Operace menisku

Zuzku jsem osobně poznal ve Vlašimi na Zimním běhu na Blaník v roce 2019. Je aktivní v naší Prostě běž! komunitě a v jedné naší komunikaci se svěřila, že ji čeká druhá "operace" kolene. Často se mě na bolístky kolena ptáte, tak jsme se domluvili, že její zkušenost s laparaskopií menisku kolene sepíše. 

meniskus