Použij slevový kupón 100 Kč
>>4437<< Klikni TADY
’Prostě

Lékařka a běžec: Ostruha

Patní ostruha je častý a bolestivý problém. Objevuje se nejčastěji u lidí mezi 30-60 lety, u běžců i dříve, a projevuje se bolestí paty i celé plosky nohy – paradoxně především v klidu, typicky ráno po probuzení, během chůze bolest ustupuje.

Běžec který "ostruhami prošel". Rozhovor s Tondou.

Příčina a vznik

Příčinou je chronické namáhání a poškozování plantární fascie – česky chodidlové povázky. Tato vazivová blána je napnutá mezi přední částí hrbolu kosti patní a všemi pěti prsy, ke kterým se paprskovitě rozbíhá. Plantární fascie formuje podélnou nožní klenbu a při stoji, chůzi i běhu absorbuje velkou zátěž, jak pasivním napínáním, tak tlumením nárazů. Při chronickém přetížení dochází k rozvoji aseptického zánětu (tedy zánětu bez virů či bakterií), drobným traumatům fascie, bolestivosti. Místo úponu fascie k patní kosti kalcifikuje – zavápňuje se a mění na kost. Vzniká patní ostruha. Samotná ostruha viditelná na rentgenu nemusí korespondovat s délkou a tíží problémů – to, co nás trápí, je poškození fascie – plantární fasciitida. Dnes se používá i termín fascióza či fasciopatie. Obdobně může vzniknout zánět a ostruha na zadní straně paty v místě úponu Achillovy šlachy, ale to už je jiná kapitola.

Lékařka: Jak řešit, léčit ostruhu

  • Důležitá je volba vhodné měkké obuvi, popřípadě i ortopedické vložky s odlehčením paty. 
  • U běžeckých bot nezapomeň na jejich opotřebení a měň nejpozději po 800 kilometrech. 
  • Pomáhá komplexní fyzioterapie, jejíž součástí je aktivní cvičení, protahování lýtkových svalů i plantární fascie. Masíruj jemně chodidlo nejlépe třikrát denně. 
  • Někdy se propaguje i bosá chůze po jemných oblázcích, jiní bosou chůzi nedoporučují. 
  • Při akutních potížích se používají protizánětlivé léky místně i celkově, použití kortikoidů je sporné. 
  • Lokální ozáření rentgenem je široce používaná metoda, dnes ale často zpochybňovaná. 
  • Nejlepší výsledky jsou nyní popisovány při léčbě tzv. rázovou vlnou – poskytuje ji u nás více pracovišť, je to neinvazivní, nechirurgická metoda, zotavení je rychlé a úspěšnost velká. 

Další běžecké bolístky: Kolena

Zuzana: Operace menisku

Zuzku jsem osobně poznal ve Vlašimi na Zimním běhu na Blaník v roce 2019. Je aktivní v naší Prostě běž! komunitě a v jedné naší komunikaci se svěřila, že ji čeká druhá "operace" kolene. Často se mě na bolístky kolena ptáte, tak jsme se domluvili, že její zkušenost s laparaskopií menisku kolene sepíše. 

meniskus

 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení