Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Zuzana: Operace menisku

Zuzku jsem osobně poznal ve Vlašimi na Zimním běhu na Blaník v roce 2019. Je aktivní v naší Prostě běž! komunitě a v jedné naší komunikaci se svěřila, že ji čeká druhá "operace" kolene. Často se mě na bolístky kolena ptáte, tak jsme se domluvili, že její zkušenost s laparaskopií menisku kolene sepíše. 

meniskus

Zuzana: Meniskus

Co je to meniskus vím od doby, kdy jsem studovala na FTVS UK. Spolužáci trampolinisté je mívali velmi často poškozené a odoperované. Tehdy to byl zákrok docela náročný a rekonvalescence trvala  dlouho i u mladých lidí.

V mém podvědomí toto zprostředkované poznání zanechalo následky v podobě silné obavy z takového poranění a následného ortopedického zákroku.

Čas běžel a já se dožila téměř šedesátky, aniž bych kdy spatřila ostré světlo operačního sálu.  Ač již v letech, stále běhám, velmi nedobře, nicméně ráda.  Kolena mě občas bolela po dlouhé túře, po lyžování, bruslení, míčových hrách,  ale vždy po chvíli klidu bolest ustala. Před třemi lety jsem po výběhu pocítila nepříjemně bodavou bolest v koleni. Domů už jsem jen došla.

meniskus

Měla jsem obavy z "operace"

Lékař mi doporučil artroskopické vyšetření. Byl to pro mě šok a rozhodně jsem neměla v úmyslu to podstoupit. Při kontrole mi lékař vyčinil a já jsem se objednala na konzultaci do Artrocentra v Praze ve Spálené ulici. Lékař mi vše vysvětlil, zákrok jednoznačně doporučil, nabídl dva termíny – svůj a svého kolegy. V návalu zoufalství ze mě vypadla otázka: “A kdo z Vás to umí lépe?“ Pan doktor se nenechal zaskočit a odpověděl mi: „Víte my to pořádně neumíme ani jeden“. Netušíte, jak ze mě obavy opadly, zákrok proběhl o pár dnů později a dobře.

Druhé koleno byla "rutina"

Nyní jsem doma a odpočívám po stejném zákroku na druhé noze. Tuto operaci prováděl pan kolega, neodpustila jsem si poznámku, že mu dám vědět, kdo z nich to tedy umí lépe. Stav vypadá dobře. Doufám, že zase začnu sportovat.

Drby na internetu spíše zastraší

Určitě je dobré se před zákrokem poradit, rozhodně však s odborníkem, hledání drbů na internetu není dobré a může vyvolat v člověku zbytečnou paniku. Domnívám se, že je vhodné také řešit kloubní výživu, opět s odborníkem a jen na základě daného stavu kloubu.  Velmi obezřetní buďte při používání veterinárních přípravků, jsou nyní v módě. Mohou však způsobit velmi vážná poškození orgánů v těle.  Nepospíchejte ani se sportem po zákroku, doba rekonvalescence je individuální. Kopírovat rychlý návrat vrcholových sportovců na scénu může způsobit zbytečné nepříjemnosti. 

Poškozený meniskus není konec světa

Pokuď tě trápí meniskus, tak ti přeji dobrého operatéra a klidnou hlavu.

Zuzi-lenochod

Používej kotníky

Další příběhy

Pošli Tvůj běžecký příběh 

IMG_8532