Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Venuše: Víc si věřím

Často se mě ptáte a já se často stejně ptám sebe. Edo, proč to vlastně děláš? Jedním z mých "hybatelů" jsou opravdové příběhy opravdových lidí se kterých se postupně, více či méně stávají běžci. A i  díky běhu se posouvají k lepšímu životu. Zároveň se musím přiznat, že příběhů je opravdu hodně a často mi splývají. Příběh Venuše nesplyne. Je silný. Jako ona. A asi jako ona není ani jednoduchý. Píše o něm blogu venusinsvet.cz a tady na stránkách je pouze "upoutávka" na její texty. Texty, které plasticky, někdy surově, ale většinou laskavě popisují její roli mámy, manželky, snachy a v neposlední řadě také běžkyně. Venuše je píšícím příkladem toho, co lze všechno v nabitém dni povinností stihnout a myslím, že je motivací pro mnoho ostatních. 

IMG_3523 (1)

Venuše o tom, co jí dal běh

  • Běh mi dal větší časovou svobodu, není třeba nikam jezdit, stačí mít běžecké boty a nějaký ten hadřík a můžete klidně využít čas, když vašemu dítěti vrtají zub.
  • Běh mi dal víc víry v sebe samu. Mám možnost pozorovat, jak málo stačí, aby rostla síla, vytrvalost a kondice.
  • Běh mi umožnil snadno a příjemně upustit páru v momentech, kdy by to jistojistě schytal někdo, kdo si to nezaslouží!
  • Běh mi dal pocítit sounáležitost s ostatními běžci a není nic hezčího, než nějakého potkat.
  • Běh mi umožňuje trávit v pohybu čas s dětmi. Často běží se mnou a i když u běhu nezavřou pusu, vím, že jsou šťastní a že je to něco, na co se jednou bude krásně vzpomínat.

Venuše o patnáctistovce ve škole

Když jsem byla dítě, pískal nám běh takový chlápek v sukních. Naše souška učitelka, mistryně školy v hodu granátem. Oblečená do modré teplákové soupravy s kovovou píšťalkou na krku a stopkami v ruce.

Běh na 1 500 m většinou všemi nenáviděný. Ptám se sama sebe proč? 1 500 m přece není žádná vzdálenost.

Jenže, a v tom vidím zásadní problém, nám nikdo neříkal, že si to máme užít. Že běh je radost. V ruce byly stopky a ty určovaly to, jak bude kdo hodnocen. Fuj, to mohlo možná vyhovovat klukům. Soupeření, výkon, boj o vteřiny. Ale myslel někdo na nás holky? Řekl nám někdo, že si ten běh máme užít, že si u toho máme klidně vyhrnout tričko nad pupík a slunit si nosík na květnovém slunci? Řekl nám vůbec někdo, že není nic proti ničemu běžet na pohodu a kašlat na čas? A tak jsem běh na 1 500 m také nesnášela.

Byla jsem hrdá a nikdy se nevzdala v půlce, ale běhala jsem dle norem soušky učitelky dost pomalu.

A také jsem byla vždy upozorněna na to, že bych měla zhubnout. Co to pro holku ve 13 letech znamená, nemusím popisovat. Výsledek? Běh není pro mě. Jsem pomalá, třese se na mě sádlo a vypadám u toho strašně.

Léta běžela a já si to stále pamatovala! Běh není pro mě! Mimochodem, pokud toto bude číst nějaký učitel tělocviku, nechť se nad sebou zamyslí. Jde to jinak a lépe! Zasaďte prosím v dětech tu myšlenku, že pohyb je zábava a radost. Nesrovnávejte je neustále, dejte jim šanci si to obyčejně a prostě užít.

pardubice

Foto: Venuše (nahoře 3. zleva) na závodech s ostatními běžci Prostě běž!

Venuše píše o sobě

Vím, co je rozvod, co to znamená, pohřbít milované rodiče, jak těžké je pečovat o postižené dítě či vážně nemocného starého člověka. I zde vnímám štědrost života. Mé téma je stále častěji VDĚČNOST! To je asi hlavní poselství, které bych chtěla předávat dál. Buďme vděční i když je život někdy drsný a nemazlí se s námi. Patrně ví, že máme-li růst potřebujeme lekce, které nám to umožní.

Běžecký kurz pro začátečníky

Leden, Velikonoce a září jsou termíny kdy začíná můj běžecký kurz pro začátečníky podle Plánu rozběhni se z chůze za 28 dní. První se konal v roce 2014 a od té doby se těchto kurzů přihlásilo přes 19.000 běžců a běžkyň.

Běh se stal součástí mého života

odpovědi 2.312 absolventů kurzu (duben 2019)

Snímek obrazovky 2019-05-29 v 12.47.14

Další příběhy

Pošli Tvůj běžecký příběh 

IMG_8532