Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Adéla: Za problémy s dýcháním mohlo srdce

Často říkám: Prostě běž! Příběh Adély je ale krásným příkladem, že ne všechny problémy jde "přeběhat". Po velkém trápení s dechem nakonec zašla k lékaři a udělala dobře.

adela

Láska k běhu srdcem prochází

Kdybych se zeptala, co nutně potřebuješ k běhání, co by tě napadlo jako první? Boty? Oblečení? Fyzička? Rychlé nohy? To by asi napadlo mě. O dechu jsem nepřemýšlela, brala jsem to automaticky. Až do doby než mi začal  docházet.  

Dýchalo se mi mizerně

Uběhla jsem půlmaraton, dýchalo se mi špatně. Maraton. Pořád nic moc. Přišlo léto, odpočinek a ani to nepomohlo.

Tak co s tím? Pocit, že se nemůžete nadechnout zkrátka trochu překáží, nejen u běhu, překáží vždycky, ale u běhu vám to dává ještě navíc pocit, že všechny ty tréninky a intervaly a závody se zřejmě minuly účinkem. Ale běhat na půl dechu a s mizernou náladou,  nejde. Nepatřím k lidem, co hned se vším běží k doktorovi,  radši běžím ven běhat, ale nakonec jsem se odhodlala, že to vyřeším.

Lékař byl z Keni 

Přes plicní, alergologii, rentgeny a body testy jsem se dostala až na kardiologii. Zajímavá zkušenost, vezmu-li v potaz, že moje jediné kardio bylo doposud trx ve fitku. V ordinaci na mě čekal doktor z Keni. Jste-li běžec, máte pro Keňany vytvořené označení „Lidé, kteří se před rozklusávají rychleji, než kdy v životě bude vaše nejrychlejší závodní tempo“. Bílý plášť sice nebyl úplně stejný jako běžecké oblečení, ale jak došlo na téma sport, nastala sranda.

Lékař: Sportujete?
Já: Tak trochu běhám.
Lékař: Jak moc?'
Já: Párkrát do týdne. Třikrát. Čtyřikrát. O víkendu dvacka, nějaký půlmaratony.
Lékař: Takže dost. kompresky nosíte?
Já: Ne.
Lékař: Víte, že je to špatně?
Já: Víte, jak špatně se oblíkaj?

Trochu to vypadalo, jak když hrajeme argumentační ping-pong zatímco se na monitoru promítal ultrazvuk mého srdce. Kompresky jsou ale opravdu věc, která k mému srdci nijak nepřirostla. Ty by ten ultrazvuk neukázal, ani kdyby mohl. Abych jim nekřivdila, jsem přesvědčená, že mají svoje nadpřirozené schopnosti. Například dokáží urychlovat čas. Pokud si je začnete oblékat na jaře, na podzim můžete vyběhnout, takhle dlouho na mě působí doba jejich rolování. Aby se neřeklo, zkusila jsem omluvně dodat, že si je občas (konkrétně to tedy bylo jednou) nasadím po běhu.

Lékař: Ale abych vás uklidnil, já je teda taky nenosím. Jenže já nejsem dušný…nebo vlastně jo, ale protože sem tlustej. A taky neběhám tak rychle jako vy.

Změření srdce (EKG) mi rozhodně pomohlo protože:

  1. Je hezké běhat s tím, že aspoň jeden Keňan na světě má pocit, že běhám rychle. 
  2. Našla se příčina i řešení mého problému s dýcháním. A tou je  zjednodušeně řečeno "škvírka" mezi tkáněmi pravé a levé srdeční síně. Běžně se tahle škvíra v dětství zavírá, ale někdy zůstane do dospělosti a pak to může dělat  problémy, hlavně když člověk právě více sportuje. Řešením je, že se uzavře jednoduchým zákrokem.
  3. Až se ta příčina vyřeší, budu prý podle pana doktora běhat jako raketa!

A to já beru! Ale kompresky, kompresky fakt nosit nezačnu.

Přihlásila jsem se na horský ultramaraton v červnu ten  doufám už poběžím v pořádku. Tak mi prosím držte palce. Adéla

Pošli Tvůj běžecký příběh 

IMG_8532