Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Adam: Běhej lesy byl můj cíl

Adam je mladý markeťák z Brna, který sice bydlí u lesa, ale nemá moc času. Přečti si jak se rozhodl po prvním měsíci, že zaběhne jeden z těžších trailových závodů serie Běhej lesy (12 km).  Pouhý měsíc od úvodního vyběhnutí měl za sebou již jeden závod, 10 běžeckých tréninků a 115 naběhaných kilometrů. Zkoušel, zjišťoval a seznamoval se s během – zda na to má a jestli ho to vůbec bude bavit. Dnes je Adam nejen zapáleným závodníkem, ale namotivoval k závodění a běhu další kolegy a neskutečně se zlepšil.

adam9duvodu

Návod, jak na to

Adam tomu říká 3 náboje do startovací pistole, bez kterých by nikdy nezačal. „Mým prvním krokem byla objednávka bot a oblečení. Dále jsem věděl, že si musím dát jasný cíl – natrénuji na 12 km závod seriálu Běhej lesy Vysočina! Měl jsem na to ovšem jen 28 dní, a právě to mě donutilo makat, i když jsem se někdy musel fakt hodně přemlouvat. A abych nemohl vycouvat, vyběhl jsem s kůží na trh (pro jistotu až po prvním výběhu) a svůj záměr jsem představil jak na Instagramu, tak i svým kolegům ze SportObchod.cz."

To, že na sebe upletl bič, věděl. Zároveň ale také tajně doufal, že se k němu někdo připojí. A to se také stalo. Na první závod Běhej lesy Vysočina se přidal kolega, na Bílou pak běželi dokonce v sedmičlenném týmu. V práci se denně hecovali a povzbuzovali se navzájem.

adambila

Adam žije na okraji Brna a cestování za indoorovými aktivitami mu přijde ztrátou času. Má rád přírodu a běhá mimo asfalt. Takže mu seriál Běhej lesy ihned padl do oka: „přišel mi zajímavý lokalitami, webem a délkami tratí.“  A proč si vybral právě Vysočinu pro svou běžeckou premiéru? „Vysočina mi sedla hlavně termínově, byla dostatečně brzo, aby mě donutila makat pořádně od začátku. Bez závodu bych to určitě flákal,“ dodává.

Tréninkový plán v tom nebyl

Pokud si říkáš, že na tuto vzdálenost je potřeba nějaký tréninkový plán, pak jsi na omylu. Mou jedinou strategií bylo zlepšit kondici tak, abych Vysočinu alespoň indiánským během zvládl. Snažil jsem se tedy co nejvíc hýbat a co nejvíce toho naběhat. Dopředu jsem si plánoval jen, kdy vyběhnu. Postupně jsem se snažil navyšovat vzdálenosti tak, abych se aspoň jednou před závodem dostal na 10 km. To se mi povedlo týden před závodem, dvakrát.“

Do budoucna má Adam jasný cíl – jednou chce zaběhnout maraton v horách. Po horách chodí pravidelně, ale za běhu se dá stihnout vidět mnohem víc krásných míst, říká. A také se chce vrátit k běžkám. Moc dobře ví, že na to potřebuje mít dobrou fyzičku, ke které se nejlépe propracuje právě běžeckým tréninkem. O tom, že se v rámci seriálu Běhej lesy běhá ještě delší vzdálenost, než je ta maratonská – Jizerská 50 RUN, Adam samozřejmě ví.  

Jeho motivací je soutěživost

A co žene dál za lepšími výkony člověka, který miluje statistiku, mapy, tabulky a měření? Adamova běžecká aplikace a fakt, že: „zakončit každý běh novým rekordem, to je sakra dobré palivo do dalších běhů!“ Adamova výzva dvěma závody neskončila, naopak jeho i kolegy donutila k častějšímu běhání, ve kterém pokračují a už plánují, na jaké závody se přihlásí v dalším roce. 

 

9 důvodů proč Adam běhá

Adam neběhá aby zhubnul. Je to naopak. Běhá aby posílil, zlepšil kondici. Na jeho blogu o tom píše toto: 

"První krok k lepšímu zdraví jsem udělal už rok před tím než jsem začal běhat. Překopal jsem stravovací návyky, změnil jídelníček a za 2 měsíce zhubnul 10 kg. Bez sportu navíc! A i na sobě si ověřil názor, že k redukci váhy vede cesta lepší stravou, ne sportem. Tak se zbytečně nemořte v posilovnách a spíš zamyslete, co jíte. S hubnutím jsem přišel i o nějaké svaly a změnu jídelníčku jsem nevyvážil dostatkem jejich posílení. To se pak projevilo při turistice, kdy mě mnohem častěji bolely nohy, sem tam si něco zbytečně natáhl a musel si dát pauzu."
  1. Zlepšení kondice
  2. Celkové zesílení a zvětšení svalové hmoty
  3. Nedostatek času (běh je efektivní sport)
  4. Sní o uběhnutí maratonu v horách
  5. Je bláznivě soutěživý
  6. Rád si prochází analýzy, statistiky a mapy. Baví ho zaznamenávat srovnávat běžecké výkony
  7. Jeho ego (více na jeho blogu) 
  8. IGTV zkouší nový formát na jeho Instagramu
  9. Chtěl by se vrátit k běžkám

Web FB 1230x540px

IMG_8532