Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Jak vybírat trailové běžecké boty?

Jak si vybrat správné trailovky? Jaké jsou rozdíly mezi trailovými běžeckými botami a klasickým "silničkami"?

Jednoduchý test: Brzdná dráha běžeckých bot

 

Rozdíly mezi silničním a trailovým běžeckým obutím

Základním úkolem silniček je, že tě chrání chrání při dopadu a měly by více či méně pomoci při odrazu na tvrdém asfaltovém povrchu. Pokud ale běžíš na nezpevněném stezce v terénu, na ledu a sněhu měla by ti obuv nabídnou ještě další vlastnosti: 

  • Stabilitu
  • Přilnavost
  • Ochranu

Dalším velkým rozdílem mezi silničními běžeckými botami a trailovkami je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Silničky  jsou vyrobeny z prodyšných a lehkých materiálů, které podporují rychlost a odraz. Naopak, trailové boty by ti měly poskytnout bezpečí v jakémkoliv komplikovaném terénu. Zejména musí  odolat bočním a torzním silám,  kterým jsou tvé nohy vystaveny  v nerovném terénu. Proto jsou  trailové boty většinou vyrobeny z tužších materiálů. Podobně na tom je svršek trailové boty. Tady za zmíněnou stabilitu, přilnavost a ochranu zaplatíš vyšší hmotností obutí. 

Co se stane při běhu v trailových běžeckých botách po asfaltové silnici  (a naopak)?

Kvalitní trailovka pevněji drží nohu uvnitř boty. Poskytuje dostatečnou oporu (nepodklouzne) na blátě nebo sněhu a má  správnou přilnavost na hladkých, mokrých skalách. Kromě toho musí být pohodlná a chránit před kameny a ostrými předměty.

U silniček v terénu hrozí nedostatečná stabilizace a přilnavost  při běhu po nerovném terénu, kde hrozí riziko uklouznutí nebo zkroucení kotníku. Kromě toho mohou kořeny stromů nebo kameny poškodit materiály výstelky. Jejich konstrukce také méně zabraňuje  pronikání prachu a nečistot přes límec nebo materiály svršku a způsobit nepohodlí a puchýře.

Na druhé straně může použití trailových bot na asfaltu k předčasnému opotřebení podrážky a tím ztratí přilnavost pro  opětovný běh v terénu. Tvrdší materiály potřebné pro běh na stezce se mohou také při běhu po silnici více zahřívat a bude ti v nich horko.  V zásadě ale ano, můžeš v trailovách běžet po silnici, ale nebodu tak pohodlné a rychlé jako silničky a rychleji opotřebují. 

Jak vybírat trailové běžecké boty?

  1. Podle terénu, kde budeš běhat. Výrobci většinou nabízí trailové boty do lehčího terénu (zpevněný povrch, lehčí lesní a štěrkové pěšiny). Nebo opravdu "offroad" tedy opravdu mimo cesty na měkkém nebo sypkém povrchu (bahno, sníh apod.) a třetí kategorií je bota pro kombinované terény. Mokré, suché, travnaté, kamenné a atd. Jsou to takové terénní univerzálky, která s určitým kompromisem zvládnou všechny možné varianty terénu. 
  2. Zkoušet, zkoušet, zkoušet. Klasika nákupu běžeckých bot platí i tady. Bota by ti měla sedět, ale ne tlačit. Noha by měla mít dostatečně volnosti, ale neměla by  v botě "plavat" ani ve špičce ani patní části. Pata by měla opravdu sedět. Neřeš číslování od výrobce, zkoušej! 
  3. Pokud došlapuješ nejdříve na patu vol spíš boty s vyšším dropem 9-12 mm. Pokud máš správný běžecký došlap a odraz a máš vyběhané lýtkové svaly, tak zvolíš asi drop nižší 4-9 mm.  

Nepromokavé trailovky ano či ne?  

Nepromokavé jsou většinou tužší a těžší a zjevná výhoda nepromokavosti a tedy suchých nohou končí v momentě, kdy ti do boty nateče voda horem. Třeba při proběhnutí potokem. V tomto případě nepromokavost funguje logicky i obráceně. Nepustí vodu z boty ven. 

Tento problém dnes můžou zmírnit inovativní technologie, jako je Gore-Tex nebo Invisible Fit. Jde  jde o neuvěřitelně tenké a lehké membrány, které zaručují hydroizolaci jedním směrem. Nepromokavá bota je v konečném důsledku teplejší než bota tradičně vyráběná, což je výhodou v chladném nebo vlhkém podnebí, ale může být méně vhodná pro horké a slunečné podnebí. V teplejších podmínkách se noha více potí a je větší pravděpodobnost vzniku puchýřů.  Z tohoto důvodu do membránových bot vždy vždy používej funkční ponožky z rychleschnoucího materiálu.