Použij slevový kupón 100 Kč
>>4437<< Klikni TADY
’Prostě

Jak vybírat trailové běžecké boty?

Jak si vybrat správné trailovky? Jaké jsou rozdíly mezi trailovými běžeckými botami a klasickým "silničkami"?

Jednoduchý test: Brzdná dráha běžeckých bot

 

Rozdíly mezi silničním a trailovým běžeckým obutím

Základním úkolem silniček je, že tě chrání chrání při dopadu a měly by více či méně pomoci při odrazu na tvrdém asfaltovém povrchu. Pokud ale běžíš na nezpevněném stezce v terénu, na ledu a sněhu měla by ti obuv nabídnou ještě další vlastnosti: 

  • Stabilitu
  • Přilnavost
  • Ochranu

Dalším velkým rozdílem mezi silničními běžeckými botami a trailovkami je materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Silničky  jsou vyrobeny z prodyšných a lehkých materiálů, které podporují rychlost a odraz. Naopak, trailové boty by ti měly poskytnout bezpečí v jakémkoliv komplikovaném terénu. Zejména musí  odolat bočním a torzním silám,  kterým jsou tvé nohy vystaveny  v nerovném terénu. Proto jsou  trailové boty většinou vyrobeny z tužších materiálů. Podobně na tom je svršek trailové boty. Tady za zmíněnou stabilitu, přilnavost a ochranu zaplatíš vyšší hmotností obutí. 

Co se stane při běhu v trailových běžeckých botách po asfaltové silnici  (a naopak)?

Kvalitní trailovka pevněji drží nohu uvnitř boty. Poskytuje dostatečnou oporu (nepodklouzne) na blátě nebo sněhu a má  správnou přilnavost na hladkých, mokrých skalách. Kromě toho musí být pohodlná a chránit před kameny a ostrými předměty.

U silniček v terénu hrozí nedostatečná stabilizace a přilnavost  při běhu po nerovném terénu, kde hrozí riziko uklouznutí nebo zkroucení kotníku. Kromě toho mohou kořeny stromů nebo kameny poškodit materiály výstelky. Jejich konstrukce také méně zabraňuje  pronikání prachu a nečistot přes límec nebo materiály svršku a způsobit nepohodlí a puchýře.

Na druhé straně může použití trailových bot na asfaltu k předčasnému opotřebení podrážky a tím ztratí přilnavost pro  opětovný běh v terénu. Tvrdší materiály potřebné pro běh na stezce se mohou také při běhu po silnici více zahřívat a bude ti v nich horko.  V zásadě ale ano, můžeš v trailovách běžet po silnici, ale nebodu tak pohodlné a rychlé jako silničky a rychleji opotřebují. 

Jak vybírat trailové běžecké boty?

  1. Podle terénu, kde budeš běhat. Výrobci většinou nabízí trailové boty do lehčího terénu (zpevněný povrch, lehčí lesní a štěrkové pěšiny). Nebo opravdu "offroad" tedy opravdu mimo cesty na měkkém nebo sypkém povrchu (bahno, sníh apod.) a třetí kategorií je bota pro kombinované terény. Mokré, suché, travnaté, kamenné a atd. Jsou to takové terénní univerzálky, která s určitým kompromisem zvládnou všechny možné varianty terénu. 
  2. Zkoušet, zkoušet, zkoušet. Klasika nákupu běžeckých bot platí i tady. Bota by ti měla sedět, ale ne tlačit. Noha by měla mít dostatečně volnosti, ale neměla by  v botě "plavat" ani ve špičce ani patní části. Pata by měla opravdu sedět. Neřeš číslování od výrobce, zkoušej! 
  3. Pokud došlapuješ nejdříve na patu vol spíš boty s vyšším dropem 9-12 mm. Pokud máš správný běžecký došlap a odraz a máš vyběhané lýtkové svaly, tak zvolíš asi drop nižší 4-9 mm.  

Nepromokavé trailovky ano či ne?  

Nepromokavé jsou většinou tužší a těžší a zjevná výhoda nepromokavosti a tedy suchých nohou končí v momentě, kdy ti do boty nateče voda horem. Třeba při proběhnutí potokem. V tomto případě nepromokavost funguje logicky i obráceně. Nepustí vodu z boty ven. 

Tento problém dnes můžou zmírnit inovativní technologie, jako je Gore-Tex nebo Invisible Fit. Jde  jde o neuvěřitelně tenké a lehké membrány, které zaručují hydroizolaci jedním směrem. Nepromokavá bota je v konečném důsledku teplejší než bota tradičně vyráběná, což je výhodou v chladném nebo vlhkém podnebí, ale může být méně vhodná pro horké a slunečné podnebí. V teplejších podmínkách se noha více potí a je větší pravděpodobnost vzniku puchýřů.  Z tohoto důvodu do membránových bot vždy vždy používej funkční ponožky z rychleschnoucího materiálu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení