Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

50 dnů: Doběhni do plavek!

Je to jednoduché, nečekej ale zázračnou radu. Musíš hlavně chtít.  Zapamatuj si 3 slova:  Strava, pohyb a vytrvalost! 

plavky

Strava 

Jsme tím co jíme. Lidem kteří začínají běhat kvůli nadváze říkám, že pokud má běh pomoci, tak je potřeba hlavně přemýšlet nad jídlem. Je ale pravda, že pravidelné běhání Tě nutí dodržovat stravovací režim. Tak jak budeš dodržovat běžecký plán, tak bys měl/a dodržovat některé stravovací zásady. 

  • Určitě snídej, dej si oběd, ale večeři si dej lehkou nejpozději 3 hodiny před spánkem. Vzpomeň si na starou pravdu: “Jez do polosyta!” Není třeba hladovět, ale nesmíš se přejídat! 
  • Pokud chceš hubnout, zkus vynechat hlavně odpoledne pečivo. Zakaž si sušenky a podobné “furtžerky”. 
  • Zelenina i vařená je kvalitním zdrojem živin. Pokud potřebuješ tuk použij ten “přírodní” použij avokádo
  • Ovoce je rychlým zdrojem “zdravých” cukrů. Banán, jablko by neměly chybět v Tvém každodenním jídelníčku. 
  • A hlavně - přemýšlej nad tím co jíš

Zkus začít hned: Běžecký kurz Rozběhni se z chůze

Pohyb

Pokud jsi dosud pravidelně nesportoval/a, začni měnit své pohybové návyky. Snaž se více chodit. Je to nejpřirozenější pohyb. Vynechej výtah. Vyber si sport, který Tě bude bavit. Běh, jízda na kole a  plavání  jsou sporty, které můžeš začít praktikovat okamžitě a nevyžaduji velkou finanční investici.  Pohyb by se měl stát postupně pevnou součástí každého dne. Každá minuta strávená v pohybu nejlépe venku se počítá. 

Vytrvalost

Pokud bych měl slova seřadit podle důležitosti, tak pořadí bude toto: Vytrvalost, strava a pohyb. Nezjednodušuj si to! Chceš se přece cítit v plavkách v pohodě. Tady jak pár triků, jak nevynechat a jak se motivovat.

  • Nejlépe vlastní rukou si napiš plán a měj ho stále na očích (pracovní stůl, lednička) Plánuj nejenom pohyb, ale i stravu
  • Někomu pomáhá sdílet úspěchy na FB, instagramu, někdo si je zapisuje jen pro sebe. Veď si ale samostatně také něco jako “tréninkový deník”.  
  • Informuj o Tvém plánu své okolí. Rodiče, partnera apod. Můžou Ti pomoci překonat “lenošivé” stavy. 

“Naše největší slabost leží ve vzdávání se. Nejjistější cesta k úspěchu je zkusit to ještě jednou.”  Thomas A. Edison

Tréninkový plán: Za 50 dnů do plavek

Plán je postaven na běhání a je pro úplné začátečníky. Má dvě části: 

  1. 28 dnů - Rozběhni se z chůze
  2. 22 dnů - individuální plán

Běh je přirozený pohyb. Během posiluješ všechny důležité svalové skupiny. V druhé části Ti doporučuji sestavit vlastní tréninkový plán. 3-4x týdně běh a 3-4x posilování.  A protože jsou cílem plavky, tak si udělej vlastní sérii cviků na: 

Ať Ti to běhá!  Eda

PS:  Strava, pohyb a vytrvalost!

prostebezkurz

Běhat když prší?

Mám jít běhat, když prší? To je poměrně častá otázka, kterou nám naše línější já klade. Má zkušenost je taková, že nejhorší je prvních 15 min. Potom běžcům vždycky “přestane” pršet :-) Dostaneš se do tempa a je v podstatě jedno, jaké je počasí. Klikni pro pár deštivých tipů.