Pozor na ledovku - počasí a běhání o víkendu

Meteorologové varují před mrznoucím deštěm, při kterém se ojediněle bude vytvářet ledovka. Především ve východní polovině republiky může napadnout až deset centimetrů nového sněhu. Řidičům meteorologové doporučují sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně. Platí to i pro nás pro běžce. 

Od čtvrtka by mělo sněžit v Královéhradeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji a v Kraji Vysočina. Očekávají se komplikace při chůzi, v dopravě či zásobování. 

Mrznoucí déšť, při kterém ojediněle bude vznikat ledovka, se objeví v Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji.

Meteorologové varují před nebezpečím úrazů při uklouznutí. Mohou se vyskytnout problémy v dopravě, zvýšená nehodovost. „Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. 

Nemachruj …

I při běhání se  vyplatí být pokorný k sobě samému, okolí a přírodním podmínkám. Proto: 

  • Nepřeceňuj své síly
  • Přemýšlej o tréninku a nad jeho trasou ještě dříve než vyběhneš
  • V neznámém prostředí (město i příroda) běhej do vzdáleností “bezpečného návratu”
  • Nenech se vyhecovat kamarády do běhů o kterých víš, že jsou na nebo za hranicí Tvých možností

Rychle do suchého

Pokud opravdu mrzne, tak nikdy nezůstávej stát bez pohybu. Tělo neuvěřitelně rychle prochladne a pokud jsi zpocený/á zaděláváš si na pořádné nachlazení. Jakmile doběhneš okamžitě se převleč do suchého. Dámy nezapomeňte si vyměnit propocenou sportovní podprsenku. Pokud máš vlhké vlasy, tak prosím suchou čepici.

 

Teplé nápoje

A dej si teplý čaj nebo jiný teplý nápoj. Klidně si ho připrav předem do termosky. Termoska lze vzít i na delší než hodinové běhy. Rozhodně nepij studené nápoje při bězích v chladu a mrazu.

Plánuj trasu pečlivěji než v létě, nepřeceňuj se

Přemýšlej ještě než vyběhneš jakou trasy zvolíš a rozhodně nepřeceňuj své síly. Já říkám běhej v “okruhu bezpečného návratu”. 

petra