Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Jak (ne) přesné jsou běžecké hodinky?

Jak se měří profesionálně trasa běžeckého závodu? Proč tvé běžecké hodinky často v cíli uvádějí jinou vzdálenost. Funkce "stop/pauza" v chytrých hodinkách. Máš ji vypnutou nebo zapnutou? Vyzpovídal jsem profesionálního časoměřiče Jiřího Bulana z Irontime.   

Rozhovor s časoměřičem

Z obsahu rozhovoru:

GPS nejde použít pro přesné měření tratě závodu. Přestože poziční satelity umějí vaši polohu zaměřit s přesností na centimetry, v běžných komerčních přijímačích vás zaměří s přesností několika metrů. A to jen jednou za čas. Vytvoří tak mnoho bodů, které spojí. Změřit naprosto přesně vzdálenost nebo trasu GPSkou v telefonu nebo v hodinkách tak nemůžete. Ani kdybyste měli nejmodernější geodetický GPS přístroj. Ten má sice přesnost centimetrovou, ale pořád měří jen nespojité body.

Metoda Jonesova počítadla tak zkrátka zatím nemá konkurenci. Algoritmy na počítání se sice zdokonalují, přímky se matematicky zaoblují a vzdálenost tím trochu napraví. Vycházejí však stále z nepřesných souřadnic. Nebylo by to poprvé, kdy k nám do časomíry přijdete s tím, že délka závodu z propozic neodpovídá tomu, co máte na hodinkách. A každý z vás nadto přijde se svou verzí vzdálenosti.

hodinky_jinak1

https://www.instagram.com/irontimecz/

Jak se profesionálně měří trasa závodu?

Trasa se musí vyměřit principem nejkratší možné trati. Na setrvačnost běžce se při měření ostré zatáčky ohled nebere. Na co se ale ohled vzít musí, jakou část silnice běžci použijí a využít. Při měření na silnicích s provozem pak takové zaměřování závodu může přinést prekérní situace! A do poznámek k certifikátu délky tratě se tyto podmínky značení musejí přesně vypsat. K délce trati se na každý kilometr přidává jeden bezpečnostní metr navíc, promile vzdálenosti. Správná délka běžecké desítky je fyzicky 10.010 metrů. A to proto, aby trať nebyla v den závodu nikdy kratší než deset kilometrů. Třeba vlivem teploty.

Co je Jones počítadlo?

Zařízení které je často namontováno na přední kolo bicyklu, které počítá počet otáček. To bylo vynalezeno v roce 1971 Alan Jones za účelem měření délky silniční běh závodní dráhy. Počítadlo má ozubená kola, která pohání mechanické digitální počítadlo. Jeden počet obvykle odpovídá přibližně 1/20 otáčky kola (liší se, pokud je použit jiný převodový poměr).

(z Wikipedie, otevřené encyklopedie)

Jindra z Prostě běž! o šikmé a vodorovné vzdálenosti 

Na naší běžecké komunitě j je úžasné právě to, že se vzájemně povzbuzujeme a sdílíme znalosti, zkušenosti a doporučení. Věděl/a jsi že "náš" Jindra je vystudovaný geodet? Tady je jeho odborný komentář k rozhovoru o měření.    

"Podíval jsem se video s Jirkou Bulanem a k měření tam zaznělo zaznělo všechno důležité.  Doplním ještě jeden aspekt. Hodinky počítají s vodorovnou vzdáleností. Když se potom měří  trasu závodu na delší trase, třeba na  kole, měří i šikmou vzdálenost po terénu. Rozdíl na 10km může být odhadem do 50 metrů . Z pohledu běžce je vysvětlení v rozhovoru dostačující." 

Souvisí s tématem: Organizace závodů a služba naZavody.cz 

Běháš jen závody, kde se můžeš registrovat a platit on-line? Často říkám: "Doba hadrových čísel je pryč." Ano, dnes chceme mít všechno hned a nejlépe si všechno odklikat z mobilu a proto také mají úspěch ti organizátoři závodů, kteří vedle běžeckého zážitku nabídnou registrační a výsledkový servis. Pro organizátory je to výzva, zvláště pro ty menší, kteří organizují třeba jen jeden závod ročně. I proto přišli Roman Litresits, Tomáš Pastorek a další s projektem, který nabízí servis právě těmto organizátorům. Ti se tak opravdu můžou soustředit na přípravu trati a samotný závod. Jejich účastníci se ale můžou registrovat a platit on-line. 

.

Jak funguje služba naZavody.cz?

  • Vytvoření závodu na pár kliků (tady) intuitivně zvládne běžný uživatel chytrého telefonu.
  • Nejedná pouze o běh  systém "umí"  i další sporty jako například běh, kolo, triatlon.
  • Registrace mohou být nastaveny na všechny typy závodů. Tedy jednotlivců i týmů.
  • Organizátor má k dispozici správu startovní listiny
  • Podle vytvořených pravidel kategorií se automaticky přiřazují startovní čísla. Ale stejně tak může organizátor závodu ručně upravovat stávající registrace nebo vytvářet nové
  • Registrace je pro závodníky (tady) velmi jednoduchá jak na mobilu tak na počítači. Vše probíhá on-line a to včetně pozdějších změn. 
  • Systém spolupracuje s vybranými čipovými časomírami.
  • QR kódy pro platbu startovného
  • Párování plateb za startovné s Fio bankou
  • Automatické zvedání startovného - cenové vlny
  • E-shop - prodej triček, pojištění, balíčky partnerů atd.

6 kroků jak zrychlit běh

IMG_8496