Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Zhubni v kuchyni se Sárou

Sára z úspěšného instagramového foodblogu #zhubnivkuchyni se rozhodla, že se rozběhne v našem začátečnickém kurzu Dubňáčků a tak jsem toho využil k rozhovoru o jednoduché otázce: Ovládá tě jídlo? Otázce, která uvádí problematiku o poruše příjmu potravy o tzv. záchvatovitém přejídání. 

Co je záchvatovité přejídáni?

  • Záchvatovité přejídání se řadí mezi poruchy příjmu potravy.
  • Charakteristická je pro něj konzumace velkého množství jídla v krátkém čase, i když vůbec nemáš hlad. Zároveň nejsi schopen kontrolovat, co jíš nebo kolik toho jíš.
  • Po takovýchto záchvatech máš potom pocit viny a stydíš se za své chování i za tvé tělo.
  • Procesy v těle provázející záchvatovité přejídání se hodně podobají těm u drogové závislosti. 

Jak se tím vypořádat?

V současnosti stále ještě není stanoven jeden konkrétní způsob léčby, který by byl 100 % účinný. Postup se tedy může lišit v závislosti na okolnostech a potřebách. Prvním krokem je si přiznat, že máš problém. Tak jako u každé jiné závislosti.

Jak říká Sára: "Důležité je o tvém problému mluvit s okolím."

Stejně tak se nestyď a neměj obavy to probrat s tvým lékařem. Ten ti potom může pomoci najít odborníka se kterým tvůj problém můžeš řešit. Samotná terapie se by ti potom měla pomoci rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. K tomu se většinou přidává i léčba nadváhy nebo obezity a s nimi spojených komplikací. 

Souvisí s tématem: Bulimie a anorexie. Můžu běhat? 

Často řešíme vzhled. To jak vypadáme. Velká část účastníků kurzu Rozběhni se z chůze uvádí jako důvod začátku běhání potřebu zhubnout. Je ale také pravdou, že jsem se setkal se zájemci o běhání, kteří řešili obrácený problém. Nemohli přibrat protože trpěli mentální bulimií nebo anorexií. Otázka vždy zněla. Můžu běhat? 

V Centru Anabell můžete  potíže s příjmem potravy řešit osobně, v poradnách v Ostravě, Brně a Praze.  Služby centra jsou bezplatné.

Odkaz na stránky Centra Anabell

Běhání a hubnutí. Odkazy:

knizka