Použij slevový kupón 100 Kč
>>4437<< Klikni TADY
’Prostě

Zhubni v kuchyni se Sárou

Sára z úspěšného instagramového foodblogu #zhubnivkuchyni se rozhodla, že se rozběhne v našem začátečnickém kurzu Dubňáčků a tak jsem toho využil k rozhovoru o jednoduché otázce: Ovládá tě jídlo? Otázce, která uvádí problematiku o poruše příjmu potravy o tzv. záchvatovitém přejídání. 

Co je záchvatovité přejídáni?

  • Záchvatovité přejídání se řadí mezi poruchy příjmu potravy.
  • Charakteristická je pro něj konzumace velkého množství jídla v krátkém čase, i když vůbec nemáš hlad. Zároveň nejsi schopen kontrolovat, co jíš nebo kolik toho jíš.
  • Po takovýchto záchvatech máš potom pocit viny a stydíš se za své chování i za tvé tělo.
  • Procesy v těle provázející záchvatovité přejídání se hodně podobají těm u drogové závislosti. 

Jak se tím vypořádat?

V současnosti stále ještě není stanoven jeden konkrétní způsob léčby, který by byl 100 % účinný. Postup se tedy může lišit v závislosti na okolnostech a potřebách. Prvním krokem je si přiznat, že máš problém. Tak jako u každé jiné závislosti.

Jak říká Sára: "Důležité je o tvém problému mluvit s okolím."

Stejně tak se nestyď a neměj obavy to probrat s tvým lékařem. Ten ti potom může pomoci najít odborníka se kterým tvůj problém můžeš řešit. Samotná terapie se by ti potom měla pomoci rozpoznat spouštěč onemocnění, zlepšit vnímání sama sebe a pokusit se zabránit dalším záchvatům přejídání. K tomu se většinou přidává i léčba nadváhy nebo obezity a s nimi spojených komplikací. 

Souvisí s tématem: Bulimie a anorexie. Můžu běhat? 

Často řešíme vzhled. To jak vypadáme. Velká část účastníků kurzu Rozběhni se z chůze uvádí jako důvod začátku běhání potřebu zhubnout. Je ale také pravdou, že jsem se setkal se zájemci o běhání, kteří řešili obrácený problém. Nemohli přibrat protože trpěli mentální bulimií nebo anorexií. Otázka vždy zněla. Můžu běhat? 

V Centru Anabell můžete  potíže s příjmem potravy řešit osobně, v poradnách v Ostravě, Brně a Praze.  Služby centra jsou bezplatné.

Odkaz na stránky Centra Anabell

Běhání a hubnutí. Odkazy:

knizka

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení