Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

5 mýtů běžců začátečníků

Stydím se běhat, neumím běhat, nikdy jsem neběhal. To jsou časté argumenty běžců začátečníků. Ti samí běžci po pár týdnech o nich řeknou, že byly malicherné. Podívej se hned na začátku na 5 nejčastějších mýtu spojených se začátkem běhání.

Mýtus 1: Když běžím nesmím přejít do chůze nebo zastavit

Naopak, naopak. Většina běžců našeho klubu se rozbíhalo právě v kurzu Rozběhni se z chůze. Takže aby bylo jasno, přejít při běhu do chůze není nic trapného. Střídání chůze a běhu je ideální technika, která ti hlavně v začátku běhání pomůže vyhnout se zraněním a postupně posílit tvé svaly. Abys později mohl běžet bez přerušení běžet třeba 30 až 45 minut.

Mýtus 2:  Aby ses zlepšil, musíš běžet rychle

Dalším častým omylem je myslet si, že musíš běhat rychle a že každý další výběh je příležitostí ke zlepšení výsledků předchozího. Pamatuj: Základem zlepšování je pomalý běh. Až 80% tréninku by se mělo běžet rychlostí, která ti umožní pohodlně dýchat. Já říkám - v kecacím tempu.

Mýtus 3: Na to moje běhání ty jsou ty staré tenisky v pohodě

Někteří, kteří se rozhodnou začít běhat vytáhnou boty, které byly dlouhou dobu někde dole v botníku. Boty by měly být v první řadě určené pro běhání a měly by by ti sedět a a to včetně určení pro ten který terén. Je velký rozdíl jestli budeš běhat po rovné cyklostezce nebo v horách v lese. A nezapomeň běžecké boty pravidelně po určené době a kilometrech měnit. Podívej se na můj blog na 6 rad, jak se nespálit při výběru běžeckých bot.

Mýtus 3: Běh je lékem na všechny tvé hříchy

Radost z běhu, vyplavené endorfiny nás všechny motivují a dodávají sebevědomí. Nemysli si ale, že po doběhu můžeš všechno. Že si zasloužíš pořádně se nadlábnout, dát si sedmičku vína nebo pár piv s přáteli. Neházej tvůj trénink přeneseně do koše. Buď umírněný a používej zdravý rozum.

Mýtus 5: Chce-li zhubnout, musíš běžet déle

Na hubnutí existuje pouze jedno pravidlo a je to jednoduchá matematika. Musíš spálit více kalorií, než bylo spotřebuješ. Určitě jsi slyšel, že ke zhubnutí musíš běžet nejméně 40 - 50 minut. Ale já ti řeknu, že je pro tvé tělo výhodnější běžet 3x týdně 30 minut než 2x 40. A jistě víš, že pot není tuk, takže se opravdu na běhání neoblékej tak aby z tebe teklo. Jenom pocením se nehubne, pocením se ochlazuje tvůj organizmus. Zbavuješ se vody, takže nezapomínej na pití a hydrataci.