Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Cvik na všechno?

Nejlepší cvik na všechno? Nebo naopak nejhloupější cvik?  Jak to tedy je? Pojďme to probrat postupně. Angličák (burpee)  je kombinací několika cviků. Jeden správný angličák obsahuje dřep, klik, další dřep a výskok.  Vedle posílení velkého množství svalových skupin pracuješ na zvýšení kondice (kardio). Níže na této strance najdeš pro inspiraci sérii cviků pro ZAČÁTEČNÍKY a pro POKROČILÉ.  

Trocha historie angličáků

O popularizaci cviku se postarala Americká armáda, která ho během druhé světové války používala pro posouzeni kondice vojáků. Pokud voják udělal během 20 sekund méně než 8 opakování, byla jeho fyzická úroveň velmi slabá. Ale pokud voják udělal 13 a více angličáků, jeho fyzická úroveň byla na velmi dobré úrovni. My běžci víme, že tento armádní test později nahradil Cooper test

Jak správně cvičit angličáky? 

Začínáš ve stoje. Nohy přibližně na šířku ramen. Uděláš  dřep v něm jdeš rukama před tělo a následně na zem. Dlaně máš na zemi a nohy přemístíš dozadu. Poloha je totožná jako při začátku kliku. Uděláš klik. Hrudník se dotýká země, zpevni břicho a neprohýbej se! Při návratu do vrchní polohy cviku přemísti nohy pod sebe a pokračuj výskokem. Výskok je dynamický. Snaž se odrazit a vyskočit co nejvýše. Ruce jdou jdou nad hlavu. 

Hloupý cvik? 

Kritici cviku tvrdí, že nezdravě zatěžuje zápěstí, citlivou přední část ramen i kolena. Odpůrci angličáků je potom radí nahradit čistými kliky, dřepy a třeba prknem (plank) a pro to pumpování srdíčka (kardio)  jít běhat nebo skákat přes švihadlo. Pokud se ale rozhodneš série angličáků absolvovat, tak je prováděj technicky správně.

Série pro začátečníky

Pokud na tom nejsi s fyzickou kondicí nejlépe, začínáš nebo máš trochu nadváhu doporučuji cvik trochu "osekat". V tomto případě nemusíš jít do výskoku a místo kliku až dolů udělat jen "náznak" kliku. Níže uvedená série je pro inspiraci. Přizpůsob si ji podle tvých aktuálních fyzických možností. 

  1. Udělej 5-8 angličáků a opakuj 3x 
  2. Cvič 2 až 4x týdně

Série pro pokročilé 

  1. Udělej 10-20 angličáků a opakuj 3x 
  2. Cvič 2 až 4x týdně

100 angličáků za 12 min.

Pokud to zvládneš, tak žádnou radu nepotřebuješ. Tvá fyzička je parádní a tvůj tréninkový plán, ať je jakýkoliv je plánem vrcholového atleta. 

Další posilování - 2 cviky na podzadek

podzadek_m

Článek:  Posiluj!  

 bazen

Běhat přes špičku nebo patu? 

doslap