Registrace do kurzu. Začínáme 2. září  2019

Posiluj

Síla je základní předpoklad, který přímo ovlivňuje tvůj běžecký výkon a tvé zdraví.

  • Síla urychluje regeneraci svalů.
  • Síla ti velmi výrazně pomáhá předcházet potenciálním zraněním. Například díky posilování stehenních a hýžďových svalů se ti spíš vyhne zranění kolene.
  • Síla pomáhá zlepšovat úroveň tvé běžecké techniky. • Síla je přímo zodpovědná za rychlost: více síly = vyšší rychlost.
  • Pokud budeš mít větší sílu, budou se ti snadněji vybíhat kopce.

Břišní a bederní svaly nás udržují ve vzpřímené poloze. Pokud je pravidelným cvičením posílíš, vyhneš se bolesti zad v pánevní oblasti. Rozhodně nemusíš běhat každý den do posilovny. Pokud běháš, opravdu stačí jen pár minut a pár cviků denně. Zařaď si posilování do svých běhacích plánů. Stejně jako běhání v kopcích, které ti rovněž s rozvojem síly velmi pomůže.

Kola, jóga, plavání - střídej sporty

bazen

Je vhodné se neupnout jen k běhu a sporty střídat. Jiné sporty za prvé fungují jako kompenzace, kdy zapojuješ a posiluješ zase jiné svalové skupiny, za druhé tě vytáhnou ze stereotypu a ty se zase budeš více těšit na své běhání.

Jízda na kole je pro běžce jedním z nejlepších doplňkových sportů. Namáháš při ní zadek, stehna i lýtka, aniž bys zatěžoval klouby tak jako při běhu. Zpevňují se vazy v kotníku. Hlavně ale jízdou na kole buduješ fyzickou kondičku a díky pohybování se v aerobním pásmu pálíš tuky = hubneš.

Jízda na kole je fyzicky méně náročná než běh samotný. Jako vhodný doplněk k běhu doporučuji pohodovou, nepřetržitou jízdu 2–3krát měsíčně v délce asi 90 min. 

Jak začít? Eda živě: Nový začátek

Běhání a hubnutí. Odkazy:

Často řešíme vzhled. To jak vypadáme. Velká část účastníků kurzu Rozběhni se z chůze uvádí jako důvod začátku běhání potřebu zhubnout. Je ale také pravdou, že jsem se setkal se zájemci o běhání, kteří řešili obrácený problém. Nemohli přibrat protože trpěli mentální bulimií nebo anorexií. Otázka vždy zněla. Můžu běhat? 

knizka