Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Výživa: Jak si nastavit kalorickou bilanci?

Kalorická nebo také energetická bilance je vlastně rozdíl mezi přijatou a vydanou energií.

obalka_112_min

Jde o to, jaký máš cíl. Pokud chceš svou hmotnost udržovat, příjem by měl být roven výdeji. Pro redukční, hubnoucí režim musí být výdej vyšší než příjem. Pokud budeš přijímat energie víc, než kolik jí zvládneš vydat, budeš přibírat – to může být i žádoucí.

To, kolik náš organismus potřebuje energie, je opět individuální. Počítá se obvykle jako součet bazálního metabolismu, což je minimální potřeba energie organismu na základní klidové tělesné funkce, energie vydané aktivitami a energie spotřebované na trávení.

Související článek: Výživa: Co je to trojpoměr živin

Bazální metabolismus představuje důležitou hodnotu, pod kterou bys neměl s příjmem energie klesnout ani při redukčním režimu! Pokud dlouhodobě přijímáš méně energie, než je tvůj bazální metabolismus, dostáváš tělo do stresu. To pak nemá dostatek paliva, strádá a přepne se do šetřicího módu. Hledá energii, kde se dá, a dochází k trávení vlastní aktivní tělesné hmoty. Tím pádem nebudeš ani podávat sportovní výkony, kterých bys byl za normálních okolností schopen. Zpomaluje se regenerace a trápí tě únava. Pokud organismus strádá dlouhodobě, přibývá svalových zranění a prodlužuje se i doba jejich hojení, můžeš být častěji nemocný.

Svůj bazální metabolismus si můžeš nechat zjistit prostřednictvím měření na speciální váze – Tanitě nebo InBody. Bazální metabolismus se odvíjí od pohlaví, věku, váhy a výšky. Připrav se na to, že s věkem bude tvůj metabolický obrat klesat.