Použij slevový kupón 100 Kč
>>4437<< Klikni TADY
’Prostě

35.060 Kč pro Štěpánka

Zářivky 2019 podpořily  Štěpánka z Ostravy částkou 35.060 Kč. Vybranou částku předal Eda společně s ostatními naší komunity Prostě běž! v Ostravě dne 19. října 2019. 

 stepanek

Štěpánek z Ostravy se narodil 4 měsíce před termínem ve 24. týdnu těhotenství. Vážil pouhých 700g s mírou 32cm. Při rizikovém porodu koncem pánevním došlo k trakčnímu poranění lumbosakrálního plexu v oblasti míchy a následkem zranění má doživotně porušené periferní nervy a ochrnutou pravou dolní končetinu.  V inkubátoru strávil necelé 4 měsíce a po 123 dnech ho pouštěli domů. Je to  bojovník, který si vybojoval život od prvního nadechnutí, kdy nebylo třeba ho křísit, prošel si těžkým zápalem plic, několika transfúzemi krve a operací skrotálních kýl.

Štěpánkova diagnóza

Periferní monoparéza pravé dolní končetiny s akrální plegií, hypotrofií svalovou a inkontinencí. Frustní spastická paréza levé dolní končetiny se sekundární deformitou páteře a poruchou růstu.

Terapie a rehabilitace

Již od inkubátoru jsme začali cvičit Bobath koncept a v terapii pokračujeme stále. 1x v týdnu dojíždíme na pravidelnou rehabilitaci do Fakultní nemocnice, která je hrazena zdravotní pojišťovnou a 1x v týdnu dojíždíme na rehabilitaci, která není hrazena zdravotní pojišťovnou do soukromého zařízení Fyziobeskyd (www.fyziobeskyd.cz) ve Frýdku Místku. Zde rovněž absolvujeme několik intenzivních pobytů (3-4), které obnáší 1-2hodiny cvičení denně po dobu 2-3týdnů. Tato terapie je velice časově i finančně náročná, ale přináší nám nejlepší výsledky a posouvá Štěpánka v jeho vývoji dopředu. Momentálně jsme ve fázi udržovací, kdy se snažíme Štěpánkovi ulevit od každodenních bolestí páteře, zabránit rozvoji sekundárních deformit a věříme, že lékařské konzilium a technika najde způsob, jak v terapii pokračovat a umožnit Štěpánkovi co nejkvalitnější život s jeho celoživotním hendikepem. Také navštěvujeme soukromé zařízení Senza Ergo (www.senzaergo.cz), kde se zaměřujeme na ergoterapii. Mezi naši nejoblíbenější rehabilitaci patří intenzivní týdenní hipoterapie, na kterou jezdíme 2x ročně do Bohuslavic u Jihlavy (www.chmirakl.cz) a 1x ročně do Strážné v Krkonoších (www.caballinus.cz/). Zde kromě hipoterapie na koni probíhá i canisterapie, muzikoterapie, výtvarný program a aktivity s využitím koní.  1x ročně jezdíme do lázní Klimkovice na měsíční lázeňský pobyt. Od září 2015 byl integrován do logopedické třídy MŠ Srbská s asistentem pedagoga mezi zdravé děti. Děti se k němu velice pěkně chovají, pomáhají mu a Štěpánek je mezi nimi opravdu moc šťastný. 

Štěpánek dnes

Štěpánkovi je 7 let, je velice společenský, komunikativní a usměvavý kluk. Po psychické stránce je naprosto v pořádku. Má radost ze života a velkou vůli překonávat překážky. V interiéru leze po čtyřech a stoj ve vertikále mu umožňují protetikou vyrobené ortézy na obě nohy, díky kterým se dokáže pohybovat prostřednictvím trojbodových berlí. Jelikož jedna noha je hodně přetěžována a chůzi na delší vzdálenosti nezvládá, využívá Štěpánek aktivní mechanický vozík firmy Medicco, který mu umožňuje svobodu pohybu.

Štěpánek má rád knížky o přírodě, rád jezdí na speciální tříkolce Loped, ve volném čase chodíme do přírody na speciálním kočárku Speko, učíme se jezdit na handbiku, v zimě jezdíme na kurzy monoski, které pořádá Centrum hendikepovaných lyžařů v Krkonoších a již dva roky trénuje atletiku v klubu AOZTP, kde se účastní i svých závodů pro hendikepovanou mládež a má ve sbírce pár medailí.

Rodina Štěpánka

Čtyřčlenná rodina, která pochází z Ostravy. Vychovává dva syny – Matěj (14let), studuje na víceletém gymnáziu, dobře se učí a hraje badminton a mladší je Štěpán, o které pečuje maminka (účastnice kurzu Prostě běž!). Výdělečně činným je potom Štěpánkův táta.

Maminka k tomu říká: "Život s hendikepem není lehký, člověk se vzdá svého osobního života na úkor celoživotní rehabilitace a péče, ale přinesl nám do života i jiný pohled, více pokory a spoustu dobrých přátel. Mezi tajemství šťastného života patří neustálé drobné radosti a ty jsme se naučili vnímat a vychutnávat v našem celoživotním boji s hendikepem.

Podpora ze strany státu a zdravotních pojišťoven je minimální. Abychom mohli Štěpánkovi dopřát kvalitní rehabilitační péči, jsme vděčni za jakoukoliv finanční podporu ze strany rodiny, přátel, nadací a všech dobrých lidiček, kterým není život Štěpánka lhostejný.

Případným dárcům za jakoukoliv pomoc předem moc děkujeme a velice si jejich pomoci vážíme, protože bez Vás by to opravdu nešlo."

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení