Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Proč bolí lýtka a holeně?

Lékařka Marcela radí:

  

  

Holeně

Bolesti přední strany bérce trápí nejčastěji začínající běžce a sportovce a ty, kteří běhají nárazově, sezónně nebo rychle navyšují kilometráž, popřípadě přecházejí
z běhu v rovinatém terénu na kopce. Bolest přichází typicky 5 až 10 minut po začátku zátěže, je neurčitá, tlaková, většinou symetricky na předních a zevních stranách obou bérců. Někdy uleví přechod do chůze. Příčinou je přetížení a zánět měkkých tkání, ale i špatná technika běhu – svaly holení jsou namáhány při tvrdém došlapu na paty a přílišném zvedání špiček, také ale v případě zkrácených lýtkových svalů. Pomůže snížení zátěže, krátká pauza s orientací na doplňkové sporty a masáže. Dlouhodobě je potřeba se věnovat správné technice běhu, posílení core a protahování zkrácených lýtkových svalů. Prevenci pak představuje uvážená volba terénu i pozvolné zvyšování zátěže, správná obuv, ale i kompresní návleky. Pokud je příčinou zánět okostice či únavová zlomenina, bývají potíže úpornější a dříve nebo později běžce přivedou k ortopedovi. Bolestivé místo je zpravidla ohraničené a lze jej vyhmatat. V případě, že pozoruješ zjevný otok, zarudnutí nebo značnou bolestivost v klidu, tedy mimo zátěž, se ale rozhodně nespoléhej na samoléčbu.


Lýtko

Bolest z přetížení lýtek je častá, stejně jako otoky nohou. Příčin může být bohužel celá řada a dopídit se té pravé není vůbec snadné. Stačí náhlé navýšení intenzity i kilometráže, nově zařazený běh v kopcích nebo přechod na barefootovou obuv u běžce, který dosud důsledně běhal přes patu. Stejně tak může hrát roli dlouhé sezení na židli, nebo naopak zaměstnání, kde jste pořád na nohou, užívání antikoncepce i špatný pitný režim a nevhodná strava plná cukrů. Z běžeckého hlediska platí zásada postupného zvyšování intenzity i délky tréninků, důraz na techniku. Dále pak dostatečně pít a vhodně se stravovat. Střídat polohy – sezení vs. stání, zařazovat krátké protažení. Domácí léčba je podobná jako u přetrénování jiných svalových skupin – odpočinek, chlazení střídání teplé a studené sprchy), vyvýšená poloha, jemné masírování (ať už svépomocí, či u odborníka), kompresní podkolenky. Nezapomínej ale ani na důsledné protahování lýtek! 

 

 Křeče v lýtku

Jsou časté u sportovců hlavně při dehydrataci a nedostatku některých minerálů – hlavně hořčíku. Logicky je tedy prevencí důsledný pitný režim a vyvážená strava bohatá na všechny nezbytné minerály. Bolestí v oblasti lýtka se ovšem můžou projevit i závažné vnitřní nemoci. Nebezpečná hluboká žilní trombóza se týká i mladých lidí, zejména pokud předcházelo delší nucené znehybnění nohy (i při cestování!), dehydratace nebo mají-li k tomu dědičné dispozice. Jednostrannou bolestivost lýtka spojenou s otokem, změnou barvy kůže, bolestí při hlubokém pohmatu nebo tlaku na plosku nohy se nevyplatí podceňovat. Tento stav vyžaduje okamžité vyšetření lékařem a zahájení léčby. 

 

Kompresní podkolenky doporučujeme nosit nejen na závodech samotných, ale už na dlouhé cestování za nimi. Výborná vychytávka je nechat si je oblečené ještě
po závodech, tak dvě tři hodinky, nebo opět na cestu domů - napomůžeš rychlejší regeneraci unavených nohou. Závod vždy běž jen v ozkoušených kompreskách!