Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Lena: Přibržděná rakovinou štítné žlázy

Přiznám se, že jsem Lenu na Instagramu vnímal jako jednu z mnohých (což mi činí radost) běžkyň Prostě běž!, ale v tom počtu fotek se někdy ztrácí to podstatné (což mě mrzí). Konkrétní člověk, jeho příběh, a často vážnější problémy. Lena dala instagram instastories, které nebylo tuctové a rozhodně ne růžové. Doufám, že její příběh bude mít šťastný konec a že ji běhání bude i nadále dělat jen radost. A jak sama říká: "Tvarovat nohy...."  Eda   

red_Registruj se

lenka_2

Ahoj všem, chtěla bych se podělit o své běžecké začátky a nepříjemnosti, které mě celý rok provázely. V lednu 2020 jsem se poctivě pustila do jídelníčku na míru a začala se hýbat. Procházky s kočárkem, cvičení doma s vlastní vahou, stepper. Potřebovala jsem zhubnout a získat fyzičku. Na instagramu jsem se dostala k Edovi a jeho kurzu #rozbehnisezchuzeza28dni, plánek mi dával smysl, ale ještě v březnu jsem si na něj nevěřila, ale objednala  jsem si příručku Prostě běž!, přečetla ji jedním dechem a byla odhodlaná to aspoň zkusit.

K běhu jsem odhodlala pod delším váhání. Prostě jsem se sebrala a seběhla jsem na 2,3 k domu mých rodičů.  Myslím, že to bylo poprvé v životě, co jsem dala takovou vzdálenost najednou. Vždyť i patnáctistovku na základce odchodila. 

Zpomalila jsem a najednou to šlo

Stanovila jsem si na počátku cíl dát co nejdřív 5km pod 30min. Ale i díky vzpomínané příručce mi došlo, ze to není ta správná cesta. Běhání me nebavilo samo o sobě, uspokojovalo mě zlepšování výsledného času, ale byla jsem uštvaná, na pokraji infarktu a  po běhu na tři dny nepoužitelná.  Takže jsem si zpomalila a najednou nebyl problém zvládat v pohodovém tempu 6, 7, 8km.  Dokonce jsem se přihlásila i na 3 závody. Dvě pětky a jeden v Brně na 14km. Bohužel se mi podařilo zaběhnout jen ten první, v červenci na Slováckém létě v Uherském Hradišti. Moje nejúspěšnější běžecké měsíce byly květen a červen, kdy jsem naběhala každý měsíc 100 km. 

Běhala jsem s nádorem štítné žlázy

Od začátku roku ještě před začátkem běhání jsem měla zdravotní komplikace. V lednu jsem brala  antibiotika kvůli bolesti v krku. Když se to nelepšilo, tak jsem byla na endokrinologii, kam mě poslala moje praktická lékařka na základě výsledků krve. Léky mi nenasadili, ale našli na štítné žláze malinký uzlík, který se měl sledovat.  V červnu už jsem kvůli štítné žláze dostala i dávku léků na úpravu hormonů. No ale největší rána přišla v srpnu, kdy mi řekli, že se uzlík dost zvětšil, hned se udělala biopsie a ta prokázala papilární karcinom (nádor štítné žlázy). Pak běželo všechno strašně rychle. V polovině září operace, celá štítná žláza musela pryč, plus visela ve vzduchu léčba v Motole radioaktivním jódem.

lenka_1

Po operaci se mi podařilo párkrát vyběhnout, ale před vyšetřením v Motole v listopadu bylo nutné na 3 týdny vysadit hormony. První dva jsem fungovala normálně, ten třetí už jsem byla ráda, že jsem dožila večera a kolem 20h odpadla. Podle vyšetření jsem byla zdravá, žádné zbytky štítné žlázy, co by mohly v budoucnu dělat problémy. Rakovinu štítné žlázy mám prozatím vyřešenou a věřím, že po pár vyšetřeních budu mít na alespoň na dalších 10 let od doktorů klid. 

Běh mi pomohl překonat rok 2020

Začínám prakticky znova. Běhám teď s kamarádkou Dankou, která se také rozběhla v kurzu Rozběhni se z chůze za 28 dnů a "našli" jsme se právě ve skupině kurzu na Facebooku. Nově jsme začínali v intervalech 4 min. chůze a 2 min. pomalého běhu, ale velmi rychle jsme se dostaly na 2+2 min. a v posledním listopadovém týdnu jsme takto zvládly "naběhat" celkem 25km. Musí  říct,  že  by mě nikdy nenapadlo, že budu běhat s někým na indiána (střídavý běh a chůze), a hlavně že mě to bude bavit. Musím říct, že se opravdu těším na další výběh. Nebýt běhu, asi bych celý rok 2020 nezvládala s takovým nadhledem. Nehledě na to, že takové nohy jako v létě jsem nikdy neměla. Prostě běž! 

lenka_3

Další příběhy