Rozběhni se z chůze za 28 dnů
>>Kurz ZDARMA<<

2023

Klikni TADY

Zdeněk: Běh je droga

Začínal se 120 kily. To chceš fakt začít běhat? Budeš trapnej! Zdeněk ale nakonec podobné myšlenky hodil za hlavu a z běhání se stala jediná sportovní aktivita, u které kdy vydržel. Nakonec nejen že shodil pěkných pár kilogramů, ale rozběhal i manželku a obě dcery.

 obalka_112_min

Běh pro mě byl dlouho sprosté slovo. Podobně jako spousta jiných lidí jsem ho nesnášel už od školy, kdy jsem veškeré běhy různých vzdáleností končil poslední a pohyb, který jsem při tom předváděl, by se dal jen stěží nazvat během.

Nemůžu říct, že bych pohyb neměl žádný, ale jízda na kole a na koloběžce v kombinaci s chůzí zdaleka nemohly vyvážit mou tragicky špatnou životosprávu. Postupem času jsem se projedl na téměř 120 kilo.

DSC_0932

Ani vlastně nevím, proč jsem se do Edova kurzu Rozběhni se z chůze za 28 dní v roce 2019 přihlásil. Do poslední chvíle jsem si totiž nebyl jistý, že vůbec začnu. Hlavou se mi honily podobné myšlenky jako spoustě jiných začátečníků: To chceš fakt běhat? Vždyť nevylezeš bez zadýchání schody. Vždyť budeš trapnej, někdo tě uvidí a bude mít z tebe akorát legraci. Druhá „obava“ se paradoxně i naplnila, ale naštěstí to bylo už v době, kdy mi to bylo jedno. Tehdy už jsem věděl, že jsem běžec.

Vidím to jako dnes, seděl jsem na gauči a přemítal o svém prvním vyběhnutí – jít, či nejít?

Nakonec naštěstí zvítězila první varianta.

I když jsem tomu moc nevěřil, pořád tu přece jen byla šance, že to může něco změnit. A změnilo se hodně.

Chci žít jinak

První dny bolely, bolely hodně, ale skvělá parta ve skupině mě v tom nenechala, a když jsem viděl výkony ostatních, motivovalo mě to pokračovat. A už jsem vydržel! Přitom jsem si ještě v průběhu kurzu neuměl představit, že bych na jeho závěru mohl uběhnout 12 minut v kuse. To přece nejde! Postupem času jsem si tím ale byl jistý čím dál tím méně a taky že to nakonec šlo.

Zjistil jsem, že nejen že běh není sprosté slovo, ale že je to droga. Droga, kterou potřebuju pravidelně.

Když pominu sem tam nějaké období, které máme všichni, kdy „se prostě nechce“, neumím si představit, že bych několikrát týdně nevyběhl. A to u sebe považuju za asi největší změnu. Běh mi přinesl do života radost z pohybu. Je to aktivita, se kterou jsem začal před pár lety a stále se jí držím, na rozdíl od jiných pokusů, které jak rychle začaly, tak rychle skončily. Další změna byla uvědomění si, že chci žít jinak než dřív. Nechci mít problém se hýbat, aniž bych se u toho nezadýchal. Nechci si kupovat oblečení podle toho, co zrovna seženu v mé velikosti, a i tak v něm vypadat úplně tragicky; chci si kupovat oblečení, které se mi líbí. A hlavně – chci být zdravý! Takže kromě přidání pohybu jsem se postupně trochu zaměřil i na jídelníček.

Takže nakonec mi běh i něco vzal – pěkných pár kil. Teda 30 kil!

20210803_134032

Na druhou stranu mi dal spoustu nových přátel. Některé znám jen virtuálně, ale spoustu z nich díky různým srazům a závodům i osobně. Podobné akce si užívám, protože obvykle běhám spíš sám, takže rád využiju příležitost ke společnému běhu. A samozřejmě Zářivky 2019 – to je moje běžecká rodina.

A jaké mám cíle dál? Prošel jsem si Edovými plány na rozběhnutí, 5 km, 10 km a půlmaraton. Do budoucna bych chtěl dosáhnout i na metu nejvyšší – maraton. A věřím, že díky skupině Prostě běž! se to jednou povede.

A ještě za jednu věc jsem Edovi vděčný. Díky jeho plánům se rozběhl i zbytek mé rodiny, manželka a obě dcery, takže na většinu závodů a akcí můžeme jezdit společně.

 

 Další příběhy